שבוע 40

יכל לקרות בכל רגע

התינוק שלך בגודל של דלעת גדולה (56 ס"מ)

את קמה בכל בוקר ושואלת את עצמך מה קורה עם הלידה? אנו בהחלט מבינים את הלחץ שלך, ומריבת הנשים נמצאות בדיוק באותה סיטואציה כמו הסיטואציה שלך.

 

על מה בדיוק אנו מדברים? על פי הנתונים שיש בידינו פחות מ-10% מהנשים יולדות לפני שבוע 40. כך שהמצב שלך מעולה, ואין לך בכלל מה להיכנס לפאניקה לגבי הלידה כי בסופו של יום היא תקרה. חשוב לציין כי החל משבוע 40 ועד ליום שבו את תלדי את צריכה להיות במעקב רציף על מנת לוודא כי הכל יתרחש בזמן הנכון. אך שוב אין לך מה להיכנס לפאניקה, כי החל מהשבוע הזה את נמצאת בשלב שבו את באמת יכולה ללדת ממש בכל יום.

מה עובר על העובר בשבוע 40?

העובר שלך מוכן לרגע הגדול שלו, והוא לגמרי ממתין בסבלנות עד לרגע שבו את תקבלי את הצירים הסדורים וירדו לך המים. כל זמן שעובר העובר שלך יורד באזור האגן, וזוהי הסיבה שאת אולי סובלת מכאבים כאלה ואחרים.

בשלב הזה של ההריון קשה מאוד להעריך את המשקל של העובר שלך, אך ניתן להגיד כי כרגע הוא שוקל בערך 3.5 ק"ג. כמובן שיש עוברים שנולדים במשקל גבוה יותר ויש כאלה שנולדים במשקל נמוך יותר. כל מקרה בסופו של יום נבחן לגופו, ואת יכולה לקבל הערכה באמצעות האולטרסאונד שעשית להערכת המשקל של העובר.

 

מה מרגישים בשבוע 40?


אז מה את באמת מרגישה בשבוע 40 להריון שלך? הדבר הראשון זה בעיקר תשישות, אין מה לעשות את כבר המון זמן צריכה לסחוב את העובר שלך וזה בכלל לא פשוט. זה טבעי שלקראת סוף ההריון תרגישי את התשישות והעייפות שהצטברו לאורך כל תקופת ההריון, את כבר מחכה לרגע שבו תוכלי לחבק את התינוק או התינוקת שלך.

בנוסף את יכולה להרגיש מעט כאבים באזור האגן או הגב התחתון, זה קורה בעיקר בגלל שהעובר שלך יורד באיטיות באזור הזה. כל תזוזה של העובר יכולה להביא למצב של כאב כזה או אחר, כך שחשוב מאוד שתהיי מודעת לכך שזה בהחלט משהו טבעי והגיוני בשלב הזה.

 

איזה חודש זה שבוע 40?

כרגע את נמצאת בדיוק באמצע של החודש התשיעי להריונך, כך שכעת הסיכוי שלך ללדת הופך להיות הרבה יותר גבוה. נשארו בדיוק עוד שבועיים עד שתסיימי את החודש התשיעי, ובשבועיים הללו את תהיי חייבת ללדת. מרבית הנשים יולדות לאחר שבוע 40 או בשבוע 40 עצמו, כך שבהחלט הסיכויים הינם לטובתך.

חשוב מאוד שתעקבי אחרי התפתחות ההריון שלך על מנת שתביני כי לא נשאר לך עוד הרבה זמן להתארגן ללידה עצמה. אם עדיין לא ארגנת את כל מה שאת צריכה לארגן לתקופה שלאחר הלידה זה בהחלט הזמן. תעשי זאת בהקדם כי עוד מעט יהיה באמת מאוחר מידיי מבחינתך.

תופעות הריון בשבוע 40

מרבית תופעות ההריון נמצאות מאחורייך, בכל זאת נשארו לך בדיוק עוד שבועיים עד לסיום ההריון. אך כמובן שעדיין ישנן מספר תופעות שיכולות להופיע גם ללא התראה מוקדמת. התופעה הראשונה הינה סימני מתיחה שילכו ויהיו הרבה יותר משמעותיים ככל שההריון שלך ימשיך להתקדם. כך שחשוב מאוד שתיקחי את הנושא הזה לתשומת ליבך.

תופעה נוספת שיכולה להופיע היא כאבי ראש וסחרחורות, לרוב זה נגרם בגלל התשישות והעייפות שמהם את עלולה לסבול. כמובן שאין לך מה לקחת את התופעות הללו בצורה כל כך רצינית כי בכל זאת מדובר על תופעות הריון הגיוניות בהתאם לשבוע שבו את נמצאת – ונשאר לך עוד ממש קצת עד לזמן שבו הכל נמצא מאחורייך.

 

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 40?

לשמחתך מרבית הבדיקות שהיית צריכה לבצע בתקופת ההריון נמצאות הרחק מאחור. את כבר נמצאת בשלב שבו הלידה נמצאת כל כך קרובה, כך שהבדיקות הרגילות אינן נחוצות עוד. מה שכן מכיוון שאת מתקרבת לשלב הסופי ועדיין התינוק לא יצא החוצה, תצטרכי לבצע מעקב הריון עודף. לבדיקה הזאת את אמורה להגיע פעמיים בשבוע, ובבדיקה הרופא יבדוק את מצבך ויעשה לך מוניטור לראות שההריון עצמו עדיין מתקדם כמו שצריך.

ישנם מקרים חריגים שבהם הרופא ימליץ לבצע זירוז לידה, אך מדובר על מקרים קיצוניים שבהם לא רואים התקדמות. אין לך מה להיכנס לפאניקה, גם במקרה של זירוז לידה את לא מסכנת את עצמך או את העובר שלך – הכל יעשה בדיוק כמו שצריך להיעשות בכדי לשמור על ביטחונכם.

 

סיבוכים אפשריים בשבוע 40

ההריון כבר הפך להיות מאוד מתיש על כך אף אחד לא יכול להטיל דופי, ואנו בהחלט יכולים להבין את התסכול שלך. כעת המחשבות העיקריות שלך צריכות להיות עסוקות בלידה עצמה, שאמורה להתרחש ממש בקרוב. מרבית הסיבוכים האפשריים בשלב הזה יהיו קשורים בעיקר ללידה ולא להריון עצמו. בדיקת מעקב הריון עודף נועדה בין היתר על מנת למנוע הפתעות לא נעימות בלידה עצמה. בסוף לא באמת ניתן לחזות מראש כיצד תראה הלידה, אך נרגיע אותך ונגיד כי הרוב המכריע של הלידות מסתיימות בצורה תקינה גם לאימהות וגם לעוברים.

 

מה מומלץ ללבוש בשבוע 40? 

את נמצאת בזמן שבו כל מה שמעניין אותך זה רק לסיים עם הלידה ולהגיע למצב שבו את נמצאת אחרי הכול. יכול להיות שאת אפילו מתגעגעת לבגדים הישנים שלך, כי כבר לא לבשת אותם כמה חודשים – זה יכול להיות בהחלט מובן. אך החדשות שעשויות לשמח אותך זה שבקרוב מאוד תוכלי לחזור ללבוש את הבגדים שאת אוהבת, כי הלידה שלך צריכה להתרחש ממש בכל יום – אולי אפילו היום? לכי תדעי.

בעיקרון בשלב הזה של ההריון את כבר פחות יוצאת החוצה ולכן את פחות שמה לב למה שאת לובשת. אנו נמליץ לך כמו בשבועות האחרונים ללבוש אך ורק בגדים שיהיו נוחים לך ותרגישי בהם קלילה. בין אם מדובר על בגדי הריון או על בגדים רגילים במידות גדולות.

 

על מה צריך להקפיד בשבוע 40

  1. אנו מקווים שהתיק לידה שלך כבר מוכן ומחכה לך ליד הדלת או בתוך האוטו, אם עדיין לא – יש לך עוד הזדמנות להכין אותו כי הלידה יכולה להתחיל ממש בכל רגע.

  2. תזכרי כי אחרי הלידה את תצטרכי לטפל בתינוק או בתינוקת שלך מסביב לשעון. לכן תנסי מעכשיו לארגן לעצמך ארוחות מסודרות ולסדר את הבית.

  3. את כבר אמורה להיות מוכנה וערוכה לקראת הלידה עצמה, אך אם עדיין יש שאלות שלא קיבלת עליהן תשובה זה בהחלט הזמן לשאול אותן ולחקור עליהן.

  4. בשלב הזה את צריכה להגיע לרופא פעמיים בשבוע על מנת שהוא יבצע מעקב הריון עודף. אל תזלזלי בבדיקות הללו הן בדיקות חשובות שיסייעו לך לראות שהכול מתקדם בצורה תקינה.

  5. כאבים הם בהחלט חלק בלתי נפרד מהשלב הזה של ההריון, את כבר נמצאת בסופו והעובר שלך רוצה לצאת החוצה. לכן אם את סובלת מכאבים תוכלי לקחת משככי כאבים או תרופות בתיאום עם הרופא שלך כמובן.