שבוע 3

רוצה שדולה מקצועית תדבר איתך?

נותרו עוד 37 שבועות

התינוק שלך מאוד מאוד קטן

 

איזה רגע מרגש, אפשר להגיד בצורה רשמית כי בשעה טובה את בהריון. לא ניתן לשים את האצבע על נקודת זמן ספציפית שבה כל התהליך התרחש. הכל התחיל כאשר התרחש המפגש בין ביצית ובין תא זרע הסתיים בהצלחה והתרחשה הפריה. בשלה הזה הביצית המופרת עושה את הדרך בתוך החצוצרה במסע שאורך ארבעה ימים. בסיום המסע הביצית מוצאת את מקומה בתוך הרחם, שם היא כבר מקבלת שם ייעודי – בלסטוציסט.

חשוב לציין כי בשלב הזה אינך צריכה לעשות שום דבר מיוחד. בשונה משלבי הריון אחרים, כאן מדובר על שלב מוקדם מאוד שהגוף שלך עושה את כל הפעולות. לכן אנו ממליצים לך להתרגש כמובן וגם לפנק את עצמך ואם אפשר גם לנוח על הדרך. את תצטרכי לצבור כוחות לקראת ההמשך כי מדובר על מסע לא פשוט, אך התוצאה הסופית היא ללא צל של ספק הדבר הטוב ביותר שתוכלי לחשוב עליו.

מה עובר על העובר בשבוע 3?

בשבוע השלישי גודלו של העובר כמעט ולא מורגש, והוא עומד על 0.1 מ״מ בלבד. בשלב הזה העובר ניזון מכלי הדם המשויך אל שק החלמון, הפעולה הזאת נמשכת כחודשיים עד אשר תיווצר השליה של העובר. את הדבר הזה ניתן לראות במהלך בדיקת האונלטרסאונד הראשונה שמתקיים בין שבוע 7 לשבוע 10.

חשוב לציין כי את תוכלי לקבל את החותמת הרשמית על ההריון רק כאשר המחזור שלך יאחר להגיע. ברגע שאת תשימי לב כי את לא מקבלת את המחזור בזמן תוכלי לעשות בדיקת הריון ולקבל את התשובה החיובית. אנחנו כמובן מחזיקים לך אצבעות כי את אכן תקבלי את התשובה המיוחלת ותוכלי לצאת אל המסע המרגש והמיוחד הזה.

תופעות הריון בשבוע 3

מה מרגישים בשבוע 3?

מכיוון שמדובר על השבוע הראשון של ההריון באופן רשמי אינך צפויה להרגיש בדברים מיוחדים. סך הכל עד שלא תעשי בדיקת הריון את אפילו לא תוכלי לדעת כי את בעיצומו של אחד מהתהליכים המרגשים ביותר בחייך. אך כמובן שישנם מספר סימנים שעשויים לסייע לך להבין כי את ככל הנראה בהריון.

בחילות או הקאות הם מהסממנים הראשונים להריון, בנוסף גם תוכלי לחוות רגישות באזור השדיים. ישנם אפילו מצבים כי תחילת ההריון צפויה להגיע עם עלייה פתאומית בחום הגוף. כל אחד מהמצבים הללו יתריע בפניך כי את ככל הנראה בהריון ומוטב לעשות בדיקה שתאמת את הנושא.


איזה חודש זה שבוע 3?

מעקב אחרי חודשי ההריון זה דבר חשוב, כך תוכלי לדעת בדיוק מתי את נכנסת לחודש תשיעי – החודש שבו בעצם אמורה להתרחש הלידה. אך מרבית הנשים מציינות את ההריון שלהן על פי השבועות שלו ולא על פי החודשים – כך שהן יוכלו להיות הרבה יותר ספציפיות.

שבוע 3 של ההריון הוא בדיוק השבוע האמצעי של החודש הראשון. כלומר מדובר על השלבים הראשונים של ההריון שלך, ואנו נוטים להאמין כי ההתרגשות נמצאת בשיאה וזה בהחלט דבר שאף אחד לא יכולה להיות אדישה אליו.


תופעות הריון בשבוע 3

שבוע 3 להריון הוא השבוע הראשון של ההריון על פי ההגדרה – ולכן צפויות להיות מספר תופעות הריון שיספרו לך לראשונה כי מומלץ לעשות בדיקת הריון.

ראשית את תוכלי לחוות רגישות או אפילו כאבים באזור השדיים. ישנן נשים שמספרות כי הן חוו עייפות קיצונית, כזאת שהקשתה עליהן לבצע פעולות בסיסיות. בעקבות העלייה בהורמון האסטרוגן תוכלי לחוות גם רגישות גבוהה לריחות מסוימים. הקאות או בחילות יכולות להיות גם הן תופעה מוכרת בשלב זה של ההריון, התופעה הזאת צפויה ללוות אותך לאורך זמן. תופעה אחרונה שיכולה גם היא להגיע בשבוע שלישי להריון זה עלייה מסוימת בחום הגוף, אך לא מדובר על חום קיצוני.


האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 3?

מכיוון שמדובר על שבוע התחלתי, אין כמות גדולה של בדיקות שאותן צריך לבצע. בשבוע הזה את בעיקר תוכלי להתחיל ולהפנים לראשונה כי החל מעכשיו את נמצאת בהריון, וזאת חוויה אחרת לחלוטין ממה שאת רגילה.

הבדיקה היחידה שאנו יכולים להמליץ לך לעשות אותה, במידה ולא ביצעתן את הבדיקה עוד לפני ההריון היא בדיקת סקר גנטיות. מדובר על בדיקה חשובה מאוד, שיכולה להתריע על מחלות שעלולות לעבור בתורשה מכם אל העובר. חשוב לציין כי הבדיקה עצמה מתבצעת באמצעות בדיקת דם פשוטה, כך שלא מדובר על פעולה פולשנית או לא נעימה.

כמובן שאם ביצעתן את הבדיקה הזאת עוד בשלבים מקדימים להריון, אז אינכן נדרשות לבצע את הבדיקה פעם נוספת. אתן לגמרי יכולות להיות רגועות, ולהתחיל לדמיין בראש שלכן כיצד הולכת להיראות המשפחה החדשה שלכן. 


סיבוכים אפשריים בשבוע 3 

אחד מהנתונים המדהימים ביותר מדבר על כך שכמעט 20% מהנשים נכנסות להריון אך מפילות את העובר עוד לפני שהן גילו כי הן בהריון. לכן בשבוע ה-3 הסיכון האפשרי הגדול ביותר זה מצב של הפלה. הסממן העיקרי שיכול לסייע לך להבין כי התרחשה הפלה זה דימום מאזור הנרתיק. ברוב המקרים ביחד עם הדימום יגיעו גם כאבים או התכווצויות באזור הבטן, דבר שאתן לא ממש יכולות להישאר אליו אדישות.

למעט הסיבוך הזה אין עוד סיבוכים שניתן לספר עליהן. סך הכל מדובר על שבוע מאוד מוקדם, ולכן הסיבוכים המשמעותיים צפויים גם הם להגיע בעתיד.


מה מומלץ ללבוש בשבוע 3? 

ככל הנראה מיד לאחר ההתרגשות והשמחה, אחת מהמחשבות הראשונות יהיו על המלתחה שלך. אז לשמחתך בשבוע ה-3 אינך צריכה לעשות שינויים משמעותיים, ותוכלי ללבוש את כל הבגדים שאת אוהבת. אך עדיין יכול להיות שתרגישי מעט נפוחה באזור הבטן, ולכן אנו ממליצים לך ללבוש בגדים קלילים שלא יגרמו לך להרגיש באי נוחות.

תוכלי אפילו לפנק את עצמך ולקנות לך איזה פריט לבוש או פריט אחר שיעשה לך קצת טוב. בכל זאת מדובר על תקופה שהולכת להיות מעט לחוצה מאוד בשבילך עם לא מעט שינויים, וזה בהחלט יכול להוסיף ולגרום לך להיכנס ברגל ימין לתהליך. כמובן שלא מדובר על דבר שהוא בגדר חובה, אך אנו בהחלט יכולים להמליץ לך על כך.


על מה צריך להקפיד בשבוע 3?

  1. תזונה נכונה היא חלק בלתי נפרד מההריון, בטח בשלבים הראשונים שלו. אנו ממליצים לך לשתות בין 8-10 כוסות מים ביום, או שאפילו תיקחי איתך בקבוק קטן ותמלאי אותו במים בכל רגע שהוא נגמר.

  2. אומנם לא מדובר על המלצה שהיא בגדר חובה, אך אנו ממליצים להימנע לכל אורך ההריון משתיית אלכוהול ומעישון סיגריות.
    תוכלי אפילו להמשיך בזה לאחר ההריון, זה רק יעשה לך טוב.

  3. עוד המלצה שצריכה להיות מיושמת לכל אורך ההריון זה לקחת תוסף ויטמין D. 

  4. אם הכושר הגופני ומבנה גוף זה דברים שחשובים לך, תוכלי אפילו להתחיל להתאמן. את עוד נמצאת בשלבים שבהן פעילות גופנית היא מומלצת ואף יכולה להטיב עם העובר.

  5. אם את מרגישה עייפות או חוסר חשק אל תקשי על עצמך. תנוחי בבית ותצברי כוחות לקראת ההמשך – זה יכול להיות דבר חשוב.

רוצה שדולה מקצועית תלווה אותך?