שבוע 9

נותרו עוד 32 שבועות

התינוק שלך בגודל של זית (2.54 ס"מ)

 

אולי מבחינה חיצונית אף אחד עדיין לא ממש שם לב שאת בהריון, אך בטוח שכבר בתחושה שלך את לגמרי בתוך ההריון. בין אם מדובר על מצבי רוח שמשפיעים עלייך בצורה מנטלית או על אלמנטים פיזיים שגומרים לאי נוחות או אפילו לכאב של ממש. אף אחד לא הבטיח לך מראש כי ההריון עצמו אמור להיות דבר מהנה.

את כרגע נמצאת בשבוע ה-9 להריון שלך, כך שבאופן כללי את עדיין רק בתחילת ההריון. לכן את תצטרכי להתאזר בלא מעט סבלנות על מנת לעבור את ההריון כולו בצורה טובה וללא משברים משמעותיים. בין אם מדובר על התייפחות מול פרסומות בטלוויזיה או על רגישות באזור השדיים – אלו הם אלמנטים שיחלפו בעוד זמן קצר, והתוצאה הסופית שתקבלי בסוף תהיה שווה יותר מכל כאב ויותר מכל התייפחות.

מה עובר על העובר בשבוע 9?

אם את הולכת לעשות אולטרסאונד בשבוע ה-9, את כבר תוכלי לראות כי לעובר שלך יש ממש צורה של תינוק. העובר שלך שהתחיל בגודל מזערי כבר הגיע למשקל של 3 גרם, הוא כבר בגודל של תות על מנת שתוכלי לקבל המחשה ראלית יותר.

בשבוע ה-9 מתחילות להתפתח שתי מערכות עיקריות – המערכת הראשונה זוהי מערכת העיכול שהיא כמובן קריטית מאוד לתפקוד התינוק, בנוסף גם מתפתח מערכת הרבייה של התינוק. כך שלא משנה איך תסתכלו על זה מדובר על שבוע קריטי מאוד, וחשוב מאוד שהשבוע יעבור בשלום על מנת שהעובר יתפתח להיות תינוק בריא. כמובן שבעזרת אולטרסאונד תוכלו לקבל את תמונת המצב הטובה ביותר לגבי העובר שנמצא בבטן שלך.

מה מרגישים בשבוע 9?


אז כמו שהתחלנו להגיד, אם עד שבוע 9 עדיין לא ממש זכרת שאת נמצאת בהריון – החל משבוע 9 יהיה לך בהחלט קשה לשכוח. למה אנו מתכוונים? בעיקר להרגשת העייפות הכללית שהולכת ללוות אותך לכל אורך היום, ולגרום לך להרגיש תשושה כמעט בכל רגע נתון.

בנוסף את יכולה להרגיש גם תחושת של כאבים באזור השדיים או הפטמות, אך מדובר על כאבים הגיוניים שמגיעים מכיוון שהם עוברים תהליך מסוים. סך הכל אם מדובר על הרגשות שהגיונית להריון אין לך מה להיכנס לפאניקה או לדאוג, עם הזמן התחושות הללו יהפכו להיות פשוטות יותר.

איזה חודש זה שבוע 9?


את צריכה תמיד לעקוב אחרי ההריון שלך על מנת שתוכלי לדעת באיזה חודש את נמצאת. אומנם רוב הנשים מעדיפות לעקוב אחרי ההריון דווקא על ידי שבועות ההריון על מנת להיות ספציפיות יותר – אך גם חודשי ההריון זה הגיוני.

אז אם אתם נמצאת בשבוע ה-9 להריון שלך, את כרגע נמצאת בעיצומו של החודש השני להריון. בעוד שבועיים את כל תעברי לחודש השלישי להריון, והקצב המסחרר רק ילך וימשך. כך שאת כבר לגמרי נמצאת בעיצומו של ההריון שלך, ואם אתם מתרגשת מכך אנו בהחלט יכולים להבין אותך – ואנו גם שותפים להתרגשות.

תופעות הריון בשבוע 9

כל תופעות ההריון שחווית עד כה צפויות להימשך גם במהלך השבוע ה-9 להריון שלך. אם זה צרבות, עייפות או אפילו בחילות והקאות. כל התופעות הללו הן תופעות זמניות שאמורות לחלוף ככל שחודשי ההריון מתקדמים, אך כמובן שלפעמים התופעות הללו ימשכו זמן רב יותר מאשר ציפית.

תופעת הריון נוספת שמגיעה בעיקר החל מהשבוע ה-9 זה כאבים באזורים שונים. ככל הנראה האזור הראשון שבו את אמורה להרגיש כאב מסוים זה אזור השדיים, אך גם יכול להיות שאתן תחוו כאבים באזורים אחרים. אם את מרגישה כי אחד מהכאבים הוא חריג בעוצמתו תוכלי לפנות לרופא על מנת שיבחן את המצב מקרוב.

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 9?


כל הבדיקות שאתן נדרשות לעשות בשבוע 9 הן בדיוק אותן הבדיקות שהייתן נדרשות לעשות בשבועות הקודמים. אך כמובן שאם מסיבה כזאת או אחרת דחיתן את הבדיקות, זה בהחלט הזמן לעשות אותן. לכל בדיקה יש את החשיבות שלה, ודחיית הבדיקות עשויה גם להוביל לסיבוכים כאלה ואחרים.

הבדיקות שאתן צריכות לבדוק שיצא לכן לעשות זה: בדיקות דם ובדיקות שתן, בדיקת אולטרסאונד ראשונה שבה אתן לראשונה רואות את העובר. בנוסף אתן גם צריכות לבצע מעקב אחות, במסגרת המעקב פעם אחת בחודש נלקחים מכן מדדים חשובים שמוודאים כי אתן במצב תקין.

אם אתן מקפידות על הבדיקות הללו, אתן יכולות להיות רגועות ולתת לזמן לעשות את שלו. אנו יכולים להבטיח לכן כי בתוך זמן קצר כל התופעות שמטרידות אתכן יחלפו כלא היו.

סיבוכים אפשריים בשבוע 9

 

אתן בוודאי לא רוצות לשמוע על הנושא של סיכוכים אפשריים בזמן לידה, אך כמובן שזה חלק אינטגרלי מההריון שלך. את לא יכולה להעלים את הנושא הזה או לא להתייחס לסיבוכים האפשריים, כי אחרת תתקשי מאוד לעלות עליהם בזמן.

הסיבוך הנפוץ ביותר זה מצב של הפלה כזאת או אחרת, מצב שהוא הרבה יותר שכיח בחודשים מוקדמים של ההריון. לכן אם את מרגישה בחוסר נעימות באזור הבטן או בדימום חריג, זוהי בהחלט סיבה מספיק טובה לפנות לרופא על מנת שיספק לך סקירת מצב מקרוב.

מה מומלץ ללבוש בשבוע 9? 


ככל שעוברים השבועות ההריון מתחיל לתת את אותותיו, ואת ככל הנראה יכולה לשים לב לסימני ההריון השונים. יש כאלה שבשבוע 9 כבר לא יכולות לשים את הבגדים הרגילים שלהן, והן יצטרכו לקנות בגדים חדשים שמתאימים למידה החדשה. אך אצל רוב הנשים המצב עדיין לא כל כך חמור, ויש להן עוד הזדמנות יחסית אחרונה ללבוש את הבגדים שהן אוהבות. לכן אם יש בגד מסוים שאתן ממש אוהבות, זה הזמן שלכן ללבוש אותו כמה שיותר.

בנוסף התקופה הזאת של ההריון זוהי תקופה נהדרת שבה תוכלו לקנות בגדים לקראת ההמשך, וגם לקנות לעצמכן כל מיני מתנות קטנות שיכולות לשדרג את ההרגשה שלכן. אם הבעל או הבן זוג לא עושה את העבודה כמו שצריך, אז אתן בהחלט יכולות לתת לעצמכן פינוק מיוחד.

על מה צריך להקפיד בשבוע 9

  1. העובר שלך עדיין ממשיך להתפתח, ואת צריכה לשמור על תזונה נכונה על מנת לתת לו את כל הכלים להתפתח כמו שצריך. אל תחסירי ממנו כלום כי הוא צריך את זה, וכמובן שגם את צריכה.

  2. אם את מרגישה תשושה מההריון, אנו בהחלט יכולים להבין אותך. אל תעמיסי על עצמך, קחי לעצמך את הזמן תעשי את ההפסקות הנדרשות עבורך. 

  3. אם את שותה אלכוהול או מעשנת סיגריות לעיתים תכופות זה בהחלט הזמן להוריד את המינונים. אם תוכלי להפסיק לעשן או להפסיק לשתות אלכוהול זוהי החלטה נבונה יותר.

  4. פעילות גופנית זה אף פעם לא דבר רע, גם אם את נמצאת בשבוע ה-9 להריון שלך. אם את תשושה מידיי תנסי לעשות פעילות אפילו קלילה ופשוטה ביותר.

  5. הגוף שלך משתנה בכל יום מחדש, ואת צריכה להיות ערוכה לכל שינוי על מנת שתוכלי לדעת בדיוק מה מצפה לך בהמשך – לכן תקראי ותחקרי על ההריון שלך כמה שרק אפשר.