שבוע 30

נותרו עוד 10 שבועות

התינוק שלך בגודל של ברוקולי (41 ס"מ)

את כבר נמצאת בשבוע ה-30 להריונך,  זאת אומרת שעברת את מרבית שבועות ההריון וממש בקרוב תיכנסי לחדר לידה. אין רגע יותר מרגש מהרגע הזה, אך יש לך עוד כמה שבועות שאת צריכה לעבור.

בשבוע 30 יכול להיות שתחזרי להרגיש את העייפות שאפיינה אותך בתחילת ההריון, אצל כל אישה זה מגיע בתדירות קצת שונה. אל תתרגשי מהנושא הזה כי בסופו של יום הכל מתחיל ונגמר בכמה שעות שינה את ישנה בלילה. קחי לעצמך את ההפסקות הדרושות ותשתדלי לשנות לכל הפחות 8 שעות שינה רצופות.

מה עובר על העובר בשבוע 30?

מבחינת המשקל העובר שלך כבר נמצא בטווח משקל תקין, כלומר גם אם תלדי בשבוע הזה התינוק שלך ישרוד את הלידה. אחת מהחששות הגדולות ביותר זה ללדת לידה מוקדמת שבה התינוק יתקשה לשרוד, אך ברגע שמשקל גופו תקין – במרבית המקרים הכל יהיה בסדר. כמובן שתמיד רצוי ללדת בחודש תשיעי כך תוכלי לדעת שהתינוק יגיע אלייך בזמן הנכון ולא מוקדם יותר.

אז למה אנחנו מספרים לך שהעובר שלך בגודל טוב ללידה? מכיוון שהוא כבר חצה את רף הקילו וחצי. מבחינת הגובה שלו הוא מתקרב כבר ל-50 ס"מ, כך שלגמרי מדובר על תינוק בגודל אידיאלי לכל הדעות. הדרך הטובה ביותר שבה תוכלי להבחין עד כמה התינוק שלך גדל זה כמובן בקצב שבה הבטן שלך גודלת בהתאם.

 

מה מרגישים בשבוע 30?


סוף ההריון נמצא ממש מעבר לפינה וזה בהחלט יכולה להיות סיבה למסיבה. אך יכול להיות שתרגישי מעט תשישות ועייפות בשלב הזה של ההריון, בדיוק כמו שהיית מרגישה בשלבים הראשונים של ההריון. המחסור בשינה והמשימות הרבות שמוטלות עלייך יכולות להיות קשות במיוחד. אך אנו סומכים עלייך כי תדעי כיצד לשרוד את השבועות האחרונים של ההריון.

בנוסף יכול להיות שתרגישי קצת פחות קלילה מאשר בעבר, ותתקשי ללכת או לצעוד למרחקים ארוכים. זה בהחלט הגיוני בכל זאת את צריכה לסחוב את העובר שלך בכל שעות היממה, זוהי יכולה להיות משימה לא פשוטה בכלל לאחר כמה שעות רצופות.

 

איזה חודש זה שבוע 30?

את נמצאת בדיוק באמצע של החודש השביעי להריונך, כך שבדיוק בעוד חודש וחצי את תיכנסי לחודש התשיעי. את בוודאי מרגישה כי ההריון שלך לא הופך להיות פשוט משבוע לשבוע, ומוטלות עלייך לא מעט משימות ומטלות שאת צריכה לבצע על מנת להיות מוכנה ללידה הקרובה.

מעקב אחרי ההריון הוא לא דבר קל, אך את צריכה לעשות אותו בכדי שתוכלי לתכנן בצורה נכונה ואפקטיבית את כל התוכניות לקראת הלידה. ברגע שתדעי לנהל בצורה נכונה את הזמן שלך ולהבין בדיוק מתי את נכנסת לחודש התשיעי, את תוכלי להיות הרבה יותר רגועה.

תופעות הריון בשבוע 30

אחת מתופעות ההריון המוכרות ביותר בשבוע ה-30 להריונך תהיה נפיחות, הנפיחות יכולה להופיע באזורים שונים בגופך – אך בעיקר באזור הרגליים. הרגליים שלך יכולות להתנפח בצורה משמעותית ולהגביל אותך בנעילת נעליים ובהליכות מרובות. יש לא מעט נשים שמספרות כי זה בשלב מסוים הופך להיות בלתי נסבל, אך חשוב לשמור על פרופורציות. 

בנוסף את יכולה לחוות גם לא מעט תופעות הריון שהיו מזוהות עם תחילת ההריון – בחילות, סחרחורות, הקאות. אך הן יגיעו בתדירות הרבה פחות אינטנסיבית כך שעדיין תוכלי להמשיך לנהל שגרת חיים רגילה עם המשימות שאת מציבה לעצמך.

 

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 30?


הגעת לשבוע ה-30 של הריונך, ומצפות לך לא מעט בדיקות חדשות שאת יכולה לבצע בשבוע הזה של הריונך. כך שחשוב מאוד שתסיימי את כל הבדיקות הקודמות שהיית צריכה לבצע, על מנת שתוכלי להתפנות בכדי שתבצעי את הבדיקות החדשות ללא הפרעות מיותרות. כמו שכבר אמרנו לא פעם, חשוב מאוד שתבצעי את כל הבדיקות על מנת שתוכלי לדעת כי מצבך ומצבו של העובר תקינים.

אז איזה בדיקות את צריכה לבצע בשבוע 30? החל משבוע 30 תוכלי לעשות אולטרסאונד להערכת משקל עובר אך מוטב לעשות את הבדיקה החל משבוע 34. בנוסף את צריכה לבצע פעם נוספת בדיקת מעקב הריון עם האחות והרופא שבה הם יספקו לך את כל המידע הנחוץ.

אם עדיין לא עשית חיסון שעלת זה בהחלט הזמן לעשות אותו, יש לך עוד הזדמנות גם אם דחית את ביצוע החיסון לעשות אותו כעת. אל תדחי אותו כי בקרוב יתווספו בדיקות נוספות.

 

סיבוכים אפשריים בשבוע 30

 

ממש בקרוב את כבר תיכנסי לחדר לידה על מנת ללדת את התינוק שלך, אך עד לרגע הלידה עצמה העובר שלך יהיה חשוף ללא מעט סיבוכים אפשריים. ברוב המקרים ההריונות עוברים בצורה חלקה, אך את תמיד צריכה להיות עם יד על הדופק על מנת לוודא כי מצבו של העובר שלך תקין. הסיבוך המשמעותי ביותר שיכול להתרחש בשבוע 30 הוא רעלת הריון שיכולה להתרחש עד ללידה עצמה. כך שאם את מרגישה לא במיטבך, פני לרופא שלך על מנת שיבחן את המצב מקרוב. עדיף שהוא יגיד לך שאין לך כלום מאשר שתגלי שאת והעובר שלך נמצאים בסכנה.

 

מה מומלץ ללבוש בשבוע 30? 

עדיין מעניין אותך עם אילו בגדים את יוצאת מהבית? כי את מרבית הנשים בשבוע ה-30 זה כבר פחות מעניין. הן בעיקר מתרכזות במחשבה כיצד הן אמורות לסחוב את ההריון בשבועות הבודדים שעוד נותרו. אך אם את עדיין רוצה לצאת מהבית ולהיראות מיליון דולר, אנו כאן על מנת לתת לך עצות שיכולות לסייע לך להשיג את מבוקשך.

אנו ממליצים לך ללבוש בגדים שגורמים לך להרגיש טוב עם עצמך, הכוונה בעיקר לבגדים קצת יותר רחבים שלא מבליטים את הבטן שלך. תנסי ללבוש בגדי הריון כאלה שיגרמו להריון כולו להיות הרבה יותר יפה, כך גם שתוכלי לקבל עליו מחמאות מאנשים שפוגשים אותך ברחוב או בכל מקום אחר.

 

על מה צריך להקפיד בשבוע 30

  1. החל מהשבוע הזה יתחילו להגיע כל מיני משימות שאת תצטרכי לזכור בנוסף לכל התפתחות ההריון. לכן אנו ממליצים לך לנהל לעצמך יומן הריון מסודר שבו תרשמי לעצמך את כל המשימות שאת צריכה לזכור.

  2. אומנם את כבר עייפה מאוד מכל ההריון, אך זה לא אומר שאת יכולה להוריד רגל מהגז. תמשיכי לנהל אורח חיים בריא ככל האפשר ולשתות 2 ליטר של מים.

  3. התשישות והעייפות חוזרות לקחת חלק מרכזי בחיים שלך, ולכן את תצטרכי לפנות לעצמך זמן על מנת שתוכלי לנוח ולצבור את הכוחות הדרושים לקראת ההמשך.

  4. בכל שאלה או בכל בעיה שיש בקשר להריון שלך תוכלי להתייעץ עם הרופא שלך. הרופא ייתן לך עצות חיונית כאלה שיכולות להוריד את מפלס הלחץ שלך ולגרום לך להיות רגועה הרבה יותר.

  5. האם יצא לך לעשות פעילות ספורטיבית היום? אם לא אז זה הזמן המושלם עבורך לצאת לעשות זאת. גם אם את מרגישה עייפה או קצת תשושה, תפני לעצמך את הזמן לעשות זאת.