שבוע 10

נותרו עוד 30 שבועות

התינוק שלך בגודל של שזיף (3-4 ס"מ)

 

חלק נכבד מהדרך נמצאת עבר מאחוריך, ואת נמצאת בשבוע ה-10 להריון שלך – כך שבהחלט מגיעות לך לא מעט מילים חיוביות. אם את חושבת לעצמכם איך את הולכת להמשיך כך את כברת הדרך שנותרה לך? אז התשובה היא כמובן שעם הזמן את צפויה להרגיש הרבה יותר טוב. 

בהרגשה הכללית שלך השבוע ה-10 להריון לא צפוי להיות שונה מכל השבועות האחרים, אך ביומן את בהחלט יכולה לסמן כי את מתקרבת בצעדי ענק ללידה עצמה. העייפות כבר הפכה להיות חלק משגרת החיים שלך? זה כבר סימן שאת מבינה כי התסמינים של ההריון לא צפויים להיעלם בפתאומיות, והם תמיד ילוו אותך בצורה כזאת או אחרת. לכן מוטב כי תכירי בהם ותחיי ביחד איתם מאשר תנסי להילחם מולם.

מה עובר על העובר בשבוע 10?

העובר שלך פשוט לא מפסיק להתפתח, ואת יכולה בהחלט לדמיין כיצד הוא נראה עכשיו. עד כה הייתן עדות לכל מיני איברים שונים בגופו שהתפתחו מאפס – וזה בהחלט מרגש שאת יודעת בדיוק מה מתפתח אצל העובר שלך בכל רגע.

אז את בוודאי שואלת את עצמך מה חדש אצל העובר בשבוע ה-10 להריון? אז בשבוע הזה העובר שלך מפתח לעצמו את אצבעות הרגליים ואצבעות הידיים שעד כה כיסתה אותם שכבה מיוחדת של עור. העובר שלך כבר הגיע למשקל של 4 גרם, ומבחינת הגודל שלו הוא בגודל של 2.7-3.5 ס"מ. מבלי שתשימי לב העובר שלך כבר קיבל צורה של תינוק לכל דבר ועניין, אין התרגשות יותר גדולה מזאת.

מה מרגישים בשבוע 10?


מבחינת ההרגשה שלך – הכל צפוי להיות אותו הדבר. את צפויה להמשיך להרגיש את העייפות שאפיינה את כל השבועות האחרונים, אך כעת את אולי קצת יותר התרגלת אל המצב, ומבחינתך העייפות היא כבר לא אישו כל כך מרכזי. לכן אמרנו בעבר שעם הזמן העייפות תלך ותפחת, אך בפועל את פשוט תתרגלי למצב ולא תיתני לו יותר מידיי תשומת לב.

בנוסף את עשויה להרגיש גם בחילות או כאבי ראש, כל הסימפטומטיים הללו הם חלק מההריון שלך – כך שאין לך ממה להתרגש. פשוט תהיי קשובה לגוף שלך, ואם את מרגישה משהו קיצוני מוטב להתייעץ עם הרופא.

איזה חודש זה שבוע 10?


מבלי שבכלל תשימי לב את כבר נמצאת בשבוע האחרון של החודש השני, כלומר שהחל משבוע הבא את כבר מתחילה את החודש השלישי להריון שלך. ההריון שעד לא מזמן היה מצב חדש עבורך, הפך להיות כבר עובדה מוגמרת – וזוהי בהחלט סיבה מספיק טובה להתרגש ולשמוח.

חשוב מאוד לעקוב אחרי חודשי ההריון על מנת שיהיה לך ולבני המשפחה יותר קל לדעת מתי הלידה צפויה להתרחש. כל אחד יודע כי הלידה מתקיימת לרוב במהלך החודש התשיעי, אך מרבית האנשים אינם יודעים בדיוק באיזה שבועות מדובר – ולכן כך הרבה יותר קל לתאר זאת.

תופעות הריון בשבוע 10

גם כאן אין לנו שום דבר חדש שנוכל לספר לך, סך הכל תופעות ההריון בשבועות הראשונים נשארות בדיוק אותן התופעות. כך שאת בוודאי כבר מכירה אותן, ואם נודה על האמת את כבר מזמן לא מתרגשת מאותן תופעות. סך הכל את מרגישה כי הכל קורה בדיוק באותו הקצב.

מה שחשוב להדגיש זה שאם את מרגישה תופעות הריון קיצוניות או תופעות הריון חדשות לחלוטין – זה זמן מצוין להתייעץ עם הרופא. כך תוכלי לדעת כי כל תופעת הריון שמתרחשת היא לא מסוכנת עבורך, אל תקלי ראש בנושא הזה ותיקחי את הנושא ברצינות במידה הנדרשת כמובן.

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 10?


החל משבוע 10 להריון יש רק בדיקה אחת חדשה שאת צריכה לבצע, וכל שאר הבדיקות שאת נדרשת לעשות זה בדיוק אותן הבדיקות משבועות קודמים. אך חשוב נדגיש כי חלון ההזדמנויות לבצע חלק מהבדיקות הולך ונסגר, לכן חשוב מאוד שתבצעי את כל הבדיקות – על מנת לוודא כי העובר שלך נמצא במצב תקין.

איזה בדיקות משבועות קודמים את צריכה לוודא שביצעת? ראשית אולטרסאונד ראשון שבו את נחשפת לעובר שלך ורואה אותו לראשונה, וגם תוודאי כי עשית לפחות פעם אחת בדיקת מעקב אחות. 

הבדיקה החדשה שאת נדרשת לבצע במהלך השבוע ה-10 להריון שלך זוהי בדיקת סיסי שליה. לא כל הנשים נדרשות לבצע את הבדיקה הזאת, ולרוב היא מתבצעת על ידי המלצת הרופא במהלך שבועות 10-12. מטרת הבדיקה היא לאבחן בעיות גנטיות שאותן נושא העובר, במידה ויש כאלה כמובן.

סיבוכים אפשריים בשבוע 10

לשמחתכן הרבה ככל שהשבועות חולפים כך הסיכוי לסיבוכים בהריון הופך להיות קטן יותר. את כמובן לא צריכה להיות בלחץ או בפאניקה מהנושא של סיבוך בהריון, אך מודעות זה חלק בלתי נפרד מהצלחת ההריון. לפעמים סיבוכים שמתרחשים בזמן אמת ניתנים למניעה עבור העובר או עבורך לכל הפחות.

עדיין הסכנה הגדולה ביותר שמחרפת מסביב להריון שלך בכל מה שקשור לסיבוכים זה כמובן הפלה. אך כמו שכבר אמרנו, ככל שהשבועות עוברים הסיכוי להפלה מצטמצם בצורה משמעותית.

מה מומלץ ללבוש בשבוע 10? 


קודם כל את בהחלט יכולה לשים לעצמך מדליה, זה באמת מגיע לך! את עומדת בגבורה באחת מהמשימות הקשות ביותר לכל אישה, ואנו בטוחים שאת עומדת במשימה בגבורה רבה. אז ללא ספק מגיע לך לקבל כמה מילים טובות, ואפילו גם טפיחה על השכם על מנת שתדעי שאת גיבורה אמיתית.

מבחינת הלבוש שאת יכולה ללבוש בשבוע ה-10 זה בעיקר תלוי בך. יש נשים שלא יוכלו ללבוש את הבגדים הישנים מכיוון שהן לא מרגישות איתן בנוח יותר, וזה בהחלט זמן נהדר לרכוש בגדים חדשים. ישנן נשים אחרות שיעדיפו להמשיך לחרוש על הביגוד הישן, וזה בהחלט יכול להיות רלוונטי כל עוד זה מתאים.

גם מבחינת קצב צמיחת הבטן אצל כל אישה מדובר בקצב שונה – כך שקשה להעריך עד כמה הבטן שלך כבר יצאה החוצה לעומת שאר הנשים שנמצאות בשבוע ה-10 גם הן.

על מה צריך להקפיד בשבוע 10

  1. פשוט אל תפסיקי לשתות מים, אנו ממליצים לכל אחת מהנשים לשתות לכל הפחות 2 ליטר מים במהלך היום – זה דבר חשוב מאין כמותו להריון תקין.

  2. אל תפחדי מהעייפות הקיצונית שאת עשויה לחוות, זה חלק מההריון שלך – אך היתרון הוא שאת פשוט יכולה לישון כמה שרק מתחשק לך. 

  3. יש לך התקפי רעב לא מוסברים? זה אחד מהסימפטומטיים של הריון, תשתדלי לא למנוע מעצמך שום דבר כי זה גם עשוי להשליך בצורה כזאת או אחרת על מצבי הרוח שלך. 

  4. בין אם את עצלנית יותר או עצלנית פחות, את יכולה לעשות פעילות גופנית לא מאומצת בבית שלך על מנת לשחרר טיפה את העצמות וגם שתוכלי להרגיש טוב יותר עם עצמך.

  5. הסקרנות היא חלק בלתי נפרד מתקופת ההריון, ולכן יש לך אפשרות לקרוא ולחקור את תקופת ההריון שעוד נמצאת לפניך – כך תוכלי להיות מוכנה ושום דבר לא יפתיע אותך.