שבוע 4

רוצה שדולה מקצועית תדבר איתך?

נותרו עוד 36 שבועות

התינוק שלך מאוד מאוד קטן

ההריון שלך הוא כבר עובדה מוגמרת, וכעת צפויים להופיע להם כל מיני סימנים המעידים על עצם ההריון. נדגיש כי אצל כל אחת מכן הסימנים יכולים להגיע בצורה שונה ובזמן שונה, כך שגם אם אף אחד מאותם סימנים לא מופיע בשבוע 4 – אין לך ממה להילחץ. ההריון יהיה תקין בין אם יופיעו סימני ההריון או שהם יגיעו בשלב מתקדם יותר.

נדגיש כי בשבוע 4 יכולים להופיע כאבים חדים או סימנים חריגים המגיעים ביחד עם דימום. במקרה כזה מוטב לגשת במהירות לרופא שלך על מנת לקבל את חוות הדעת שלו. אסור שאתן תהיו שאננות במקרה הזה, כי זה ככל הנראה מתרחש בגלל סיבה כזאת או אחרת. בכל מקרה בין שבועות 6-12 להריון תוכלי לעשות בדיקת אולטרסאונד שתיתן לך את כל המידע הנחוץ על מצב ההריון הנוכחי שלך.

מה עובר על העובר בשבוע 4?

בשעה טובה ניתן להגיד כי הבלסטוציסט הופך להיות עובר, והחל מהשבוע ה-4 ועד לשבוע ה-10 מתחילים להיווצר בעובר האיברים השונים. נציין כי מדובר על התקופה המשמעותית ביותר להריון, וחשוב מאוד שתהיי קשובה לגוף שלך וגם לעובר. הוא עובר כל כך הרבה שינויים החל מהשבוע ה-4, וכל שינוי יכול להיות משמעותי לגבי העתיד.

על מנת שנוכל להמחיש לך בצורה הטובה ביותר את הגודל של העובר – בשבוע 4 הוא פחות או יותר בגודל של גרגר שומשום. אם אתן יותר אוהבות לדעת את הגודל של העובר במספרים, אז ניתן להעריך כי כרגע הוא בגודל של 0.5 מ״מ בסך הכול. עדיין מדובר על דבר קטנטן שלא ממש תוכלו לראות אותו.

מה מרגישים בשבוע 4?


אם בשבוע ה-3 מרבית הנשים אינן יודעים כי הן בכלל בהריון, ככל הנראה בשבוע ה-4 את כבר תדעי. רוב הנשים כבר מתחילות להרגיש את תופעות הלוואי השונות המגיעות ביחד עם ההריון, וזה כמעט לא פוסח על אף אחת. 

את יכולה להרגיש עייפות רבה ואפילו תדירות גבוהה יותר של הליכה לשירותים על מנת להתפנות. כל הדברים הללו הם סממנים מוכרים לשבוע ה-4. מדובר על אחד מהשבועות החשובים ביותר להתפתחות התינוק שלך, לכן חשוב מאוד שתהיי מאוד זהירה בקבלת ההחלטות שלך. כל החלטה לא נכונה יכולה להשפיע בצורה כזאת או אחרת על התינוק.

איזה חודש זה שבוע 4?


אחד מהדברים החשובים ביותר בהריון אצל הנשים זה כמובן להיות במעקב אחרי חודשי ההריון. הגברים תמיד נופלים בנושא הזה, אך כל אישה שנמצאת בהריון צריכה לדעת בדיוק באיזה שבוע היא ובאיזה חודש השבוע הזה נמצא. את עדיין בתחילת ההריון, ולכן לא מן הנמנע כי אינך יודעת בדיוק איזה חודש זה שבוע 4.

אז השבוע ה-4 להריון שלך הוא עדיין במסגרת החודש הראשון להריון. כך שלא הרבה התפתח מאז שנכנסת להריון, אז את בדרך הנכונה ובשבועות הקרובים העובר שלך יתחיל להתפתח בצורה משמעותית הרבה יותר.

תופעות הריון בשבוע 4

חשוב לציין כי מרביתכן לא תרגישו בשינוי משמעותי בתופעות ההריון בין השבוע ה-3 לשבוע ה-4. בעיקרון כל התופעות שחוויתן עד כה ככל הנראה צפויות להמשיך, ואולי אפילו להיות הרבה יותר מורגשות מאשר הן היו בעבר – אז כדאי לכן להיערך לכך בהתאם.

בין שלל תופעות ההריון שאתן צפויות להרגיש השכיחות ביותר יהיו: הליכה תכופה לשירותים על מנת להתפנות, תחושת עייפות כרונית שתגביל אתכם לעשות דברים מסוימים, בחילות והקאות לעיתים שכיחות מסיבות לא מוסברות. כל התופעות הללו הינן טבעיות לחלוטין לשבוע ה-4 כך שאין לכן מה להילחץ או ללכת בגלל התופעות הללו לרופא על מנת שהוא זה שיסביר לכם כי מדובר בתופעות הגיוניות ונורמליות.

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 4?


בשבוע ה-4 העובר שלך מתחיל להתפתח וכמו שכבר אמרנו זה אחד מהשבועות החשובים ביותר בהתפתחות העובר, ולכן את צריכה להיות ערוכה לכך. מרבית הנשים בשבוע 4 נדרשות לעשות חיסון כנגד שפעת על מנת למנוע מצב של חולי בזמן ההריון. על הנושא הזה מוטב לדבר עם הרופא ולקבל את אישורו כמובן, כאשר כל מקרה נשקל לגופו.

אם עדיין לא ביצעתן במסגרת השבוע ה-3 בדיקת סקר גנטיות מוטב לעשות זאת בשבוע ה-4. לא נשאר לכן עוד זמן רב לעשות את הבדיקה הזאת, והיא בהחלט בדיקה חשובה שיכולה להשפיע רבות על ההריון. הבדיקה עצמה מתבצעת באמצעות בדיקת דם פשוטה כך שאין לכן מה להיערך אליה בהתאם, סך הכל לגשת אל האחות במרפאה ולבצע את הבדיקה ביעילות ובאפקטיביות הגבוהה ביותר.

סיבוכים אפשריים בשבוע 4 


כמו כל שבוע התחלתי בהריון שלך, הסיבוך המשמעותי ביותר שיכול להתרחש זה מצב של הפלה. בשבוע ה-4 העובר אומנם מתחיל לקבל את הצורה שלו, אך זה עדיין שלב מוקדם שבו יכולה להתבצע הפלה. כ-20% מההריונות מסתיימות בהפלה בשלב מוקדם, כך שלא מדובר על סיבוך נדיר כל כך.

הדרך הטובה ביותר שלכן לגלות הפלה זה על ידי הפרשות של דם, אך כמובן שמוטב לציין כי מדובר על הפרשות חריגות. לפעמים להפרשות גם מתלווים כאבים חריגים באזור הבטן, כך שבמקרה כזה מוטב מיד לגשת לרופא המטפל על מנת שיבחן את המצב מקרוב.

מה מומלץ ללבוש בשבוע 4? 


הגענו אולי לאחד מהנושאים החשובים ביותר עבור לא מעט נשים, מה הן צריכות ללבוש במהלך שבוע 4 להריון? אז נגיד כי מבחינה גופנית אינכן צריכות להרגיש הרגשה חריגה, כך שמבחינת הביגוד תוכלו לשים כל בגד שבו אתן חפצות. אך יש בעיה קטנה אחת, שהיא עלולה עוד לטרוף את כל הקלפים מבחינתכן.

הביקורים השכיחים בשירותים והשכיחות של ההקאות יכולה לגרום לכך שתצטרכו לבחור בבגדים נוחים. כאלה שלא יהיו מסורבלים מידי עבורכן, ותוכלו להוריד אותם בקלילות. אף אחד לא אוהבת להרגיש לא בנוח, בטח כאשר מדובר עוד על תחילת ההריון. גם מצב שבו אתן מרגישות נפיחות בבטן זה דבר שכיח, גם כאן ביגוד נוח וקליל אמור לעשות את העבודה. אז תנסו ליישם את זה כאשר אתן בוחרות בגדים.

על מה צריך להקפיד בשבוע 4

  1. השבוע ה-4 חשוב מאוד להתפתחות העובר שלך, ולכן את צריכה לאפשר לו לצרוך תזונה בריאה. תשתדלי לאכול בריא וכמובן לשתות המון מים שיסייעו להתפתחות נכונה של העובר.

  2. אם את מעשנת או שותה אלכוהול לעיתים תכופות מוטב כי תורידי בצורה משמעותית בשתייה ובעישון. העובר שלך כרגע מתחיל להתפתח וזה בהחלט עשוי לפגוע בו – וזה לא דבר מומלץ בכלל.

  3. הקפידי לקרוא על ההריון שלך, ולדעת כיצד את יכולה לטפל בבחילות ובהקאות שמגיעים ללא התראה מוקדמת. 

  4. אם עדיין לא יצא לך להתחיל להתאמן, זה בהחלט הזמן לעשות זאת. רק נדגיש כי מוטב לא לעשות פעילות גופנית מאומצת כל כך, אלא פעילות קלילה בעיקר עבור הנפש.

  5. אל תרגישי לא בנוח אם את פשוט לא במיטבך, השבועות הראשונים בהריון הם לא פשוטים. קחי לעצמך את כמות ההפסקות הנדרשת לך מבלי לדפוק חשבון.