שבוע 5

רוצה שדולה מקצועית תדבר איתך?

נותרו עוד 35 שבועות

התינוק שלך בגודל של זרעון שומשום

ברוכה הבאה לשבוע מספר 5.

 ככל הנראה ההתרגשות כבר נשארה מעט מאחור, וכעת מה שבעיקר מעסיק אותך זוהי תחושת העייפות. הגוף שלך פשוט עובד ללא הפסקה, וזה עשוי לגרום לכך שתרגישי מותשת כמעט בכל רגע שבו את ערה. אך לפני שאת מתחילה להתבאס מהמצב יש לנו חדשות מעולות עבורך – מדובר במצב שיחלוף בעוד מספר שבועות.

בהמשך למידע שסיפקנו לך בשבוע ה-4, גם במהלך השבוע ה-5 להריון העובר שלך עובר שינויים חסרי תקדים. בכל יום שעובר הוא משנה במעט את הצורה שלו, ומתווספים לו איברים שונים לגופו הקטן. כמובן שאת עדיין לא ממש יכולה להרגיש אותו, אך זה סימן טוב שמעיד על כך שההתפתחות כולה תקינה ואין לך ממה לחשוש. כמובן שאם את מרגישה בדברים משונים מוטב להתייעץ עם רופא שיסייע לך.

מה עובר על העובר בשבוע 5?

השינויים במראה של העובר הופכים להיות יותר ויותר משמעותיים. בשבוע ה-5 הלב של העובר כבר מתחיל לפעום, זאת למרות שהוא עדיין קטן במיוחד. את גופו של העובר מרכיבות כרגע שלוש שכבות, בכל אחת מהשכבות הללו תתחיל להתפתח מערכת אחרת. כך שבסופו של יום העובר יהפוך להיות תינוק בריא.

את בוודאי רוצה לדעת פחות או יותר מה הגודל של העובר שלך, אז לצורך ההמחשה ניתן להגיד כי הוא כרגע בגודל של גרעין של תפוח פחות או יותר. מבחינת הגודל ניתן להגיד כי כרגע גודלו נע בין 1.5 עד 2.5 מ"מ בסך הכול. עדיין מדובר בעובר קטנצ'יק, אך כזה שבכל יום שעובר הוא גדל עוד יותר.

 

מה מרגישים בשבוע 5?

לא מעט נשים שנמצאות בהריון בשבוע ה-5 מעידות כי הן אינן מרגישות דבר, ואין לך בכלל מה להילחץ מכך. בסך הכול מדובר על שבוע מאוד ראשוני להריון, והעובר שלך מתפתח בצורה נהדרת גם אם את לא מרגישה הרגשות משונות שיכולות להיות מזוהות עם ההריון.

במבט של האנשים מהצד אף אחד לא יכול לעלות על הדעת כי את כרגע בתחילתו של ההריון, אך בתוך הבטן שלך מתחוללים שינויים חסרי הכר. אנו ממליצים לך לגשת לרופא רק במקרים חריגים, הגוף שלך יודע את העבודה וככל הנראה גם מבצע אותה על הצד הטוב ביותר.

 

איזה חודש זה שבוע 5?

את בוודאי רוצה לעקוב אחרי חודשי ההריון שלך, כך שתוכלי לדעת פחות או יותר מתי את כבר נכנסת אל החודש ה-9 שבו את אמורה ללדת. זה בהחלט דבר חיובי, אך לפעמים ישנן לא מעט בלבולים בכל מה שקשור לחודשי ההריון. על מנת שתוכלי לדעת בדיוק באיזה חודש את נמצאת – אנו כאן עבורך.

יש לא מעט נשים שנוטות לחשוב כי שבוע 5 הוא השבוע הראשון של החודש שני להריון, אך מדובר בטעות. השבוע ה-5 להריון הוא עדיין חלק מהחודש הראשון, כך שאת עדיין בחודשו הראשון להריון שלך.

תופעות הריון בשבוע 5

תופעת ההריון בשבוע 5 הן מאוד אינדיבידואליות בין אישה אחת לאישה אחרת, כך שיכול להיות שאפילו שום תופעה לא תגיע אלייך וזה בהחלט לא דבר נדיר. אז מה בדיוק את יכולה לחוות במהלך השבוע ה-5 להריון שלך?

גם כאן אין ממש הבדל בין השבוע ה-5 לכל שאר השבועות שקדמו אליו. ההרגשות שלך הן בעיקר תחושת עייפות כרונית עקב חילוף החומרים בגופך ואולי אפילו יתחילו גם להופיע צרבות שלא היו לך לפני כן. תחושת בחילה או אפילו הקאות תכופות זה דבר שגם יכול להטריד אותך, ובעצם להיות הסממן הבולט ביותר לכך שאת בעיצומו של הריון – אם עד כה לא שמת לב לכך.

 

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 5?


מכיוון שעדיין מדובר על שלב ראשוני של ההריון, אין אף בדיקה משמעותית שאת צריכה לעשות. הרופאים מעדיפים לתת לעובר שלך קודם כל להתפתח, ורק לאחר מכן לעשות בדיקות פולשניות שמטרתן העיקרית היא לוודא שהעובר נמצא במצב תקין.

אך שוב נדגיש כי כבר בשבוע ה-3 היית יכולה לעשות בדיקת סקר גנטיות שמטרתה להתריע על בעיות גנטיות שעשויות לעבור לעוברך. אם עדיין לא עשית את הבדיקה הזאת, אז זה הזמן להזמין תור לרופא על מנת לבצע את הבדיקה. נחזור ונדגיש כי אין לך ממה לחשוש, מדובר על בדיקת דם רגילה לחלוטין שבסך הכול עשויה להטיב עם העובר שלך. כך שאין מקום למשחקים בנושא הזה, פני עוד היום אל הרופא שלך על מנת לקבוע בדיקת סקר גנטיות.

 

סיבוכים אפשריים בשבוע 5 


השבוע ה-5 הוא עדיין אחד מהשבועות הקריטיים להתפתחות התינוק שלך, ולכן הוא שבוע מאוד חשוב. מוטב כי תמיד תהיי בתשומת לב לדברים קטנים שעשויים להעיד על סיבוכים אפשריים. הסיבוך השכיח והמסוכן ביותר שעלול להתרחש בשבוע ה-5 זה כמובן הפלה של התינוק. הוא עדיין קטן במיוחד, כך שיש סיכוי של 20% לכך שההריון הנוכחי יסתיים בהפלה. 

במקרה שבו את מרגישה כאבי בטן חריגים או שאת מבחינה בכתמי דם שאינם אמורים להופיע בזמן הנוכחי –  זה בהחלט אמור להדליק לך נורה אדומה. במקרה כזה מוטב מיד לגשת לרופא על מנת שיבחן את המצב מקרוב.

מה מומלץ ללבוש בשבוע 5? 


את כבר יכולה להתחיל להרגיש לא נעים ללבוש בגדים מסוימים, אך ברוב המקרים מדובר רק על השפעה פסיכולוגית. מבחינת המראה של גופך אין כל שינוי, ואת עדיין יכולה להרגיש בנוח ללבוש את כל אותן הבגדים שהיית לובשת עד כה. אולי עקב היותך בעיצומו של הריון את תעדיפי ללבוש בגדים קצת יותר נוחים וקלילים כאלה שיהיה לך קל להוריד אותם ממך.

אחת מהתופעות השכיחות ביותר לשבוע ה-5 זה כאבים משונים באזור החזה. לכן במצב כזה יהיה לך קשה ללבוש חזיות רגילות, ולכן תוכלי להחליף אותן בחזיות קצת פחות לוחצות או אפילו בגוזיות ספורט שהן הרבה יותר קלילות. אך שוב גם כאן מדובר בהמלצה, מכיוון שאצל כל אחת קצב ההתפתחות של ההריון הוא שונה ומשפיע בצורה שונה.

 

על מה צריך להקפיד בשבוע 5

 1. הדבר החשוב ביותר שאת צריכה לעשות בשבוע ה-5 זה לנוח. העובר שלך לוקח ממך כל כך הרבה אנרגיות, וזה בהחלט זמן מושלם מבחינתך לנוח ולצבור כוחות.

   

 2. ההתפתחות של העובר נמצאת בעיצומה, ולכן מוטב כי תשמרי על תזונה נכונה. אל תאכלי אוכל לא בריא, ותשתדלי לשתות 8-10 כוסות מים ביום, ואם את מצליחה יותר הרי זה משובח.

   

 3. עישון ואלכוהול הם לא דבר חיובי בזמן ההריון, ולכן מוטב כי תורידי את כמות הצריכה ואם תוכלי לעצור אותה לחלוטין זה יהיה מעולה.

   

 4. פעילות גופנית יכולה להיות דרך נהדרת עבורך לסייע לחילוף החומרים בגופך. אך אם את תשושה מידיי ניתן לוותר על הנושא הזה.

   

 5. הדרך הטובה ביותר שבאמצעותה תוכלי להיות מוכנה להריון שלך זה על ידי קבלת מידע. תקראי את כל המידע הנמצא ברשת על מנת שתהיי מוכנה לקראת המשך ההריון.