שבוע 28

נותרו עוד 12 שבועות

התינוק שלך בגודל של ראש חסה (38 ס"מ)

אני שמח לבשר לך כי החל מהשבוע הנוכחי נכנסת לשליש האחרון של ההריון. מה זה אומר? שהלידה שלך קרובה מתמיד, ומרבית תקופת ההריון נמצאת כבר מאחורייך ועל כך מגיע לך את כל המחמאות.

 

השינויים בגוף שלך עומדים להתרחש עד לרגע הלידה, כך שאל תצפי שהמצב יישאר בדיוק כמו שהוא בשבועות שנותרו לך עד ללידה עצמה. הבטן שלך עוד עשויה לגדול והעובר שלך עוד צריך להמשיך ולסגל לעצמו מיומנויות בסיסיות. השבועות הקרובים הם קריטיים במידה זהה לכל שאר השבועות שכבר חלפו, כך שאל תחשבי שכעת מצפה לך עבודה קלה ופשוטה.

מה עובר על העובר בשבוע 28?

תמיד רצית שילד שלך יהיה רופא או עורך דין מצליח? זה אולי הציפייה של כל אמא עבור הילד שלה. אז זה הזמן שלנו לספר לך כי בשבוע 28 המוח של העובר ממשיך לגדול, וכעת הוא כבר מצליח לשלוט בכוחות עצמו על לא מעט אלמנטים בגופו. כך שאת בוודאי יכולה לנחש כי התינוק שלך יוכל להשיג את כל השאיפות והמטרות שאת מציבה לו.

אז בכמה העובר שלך הצליח לגדול מאז העדכון האחרון שהבאנו לך? אז נכון להיום העובר שלך כבר מגיע למשקל של 1.2-1.3 ק"ג. הוא ימשיך לגדול בקצב משמעותי עד ליום הלידה, כך שאין לך מה לצפות שהמצב יישאר בדיוק כמו שהוא.

 

מה מרגישים בשבוע 28?


את מתחילה להרגיש את עייפות החומר? זה בהחלט הגיוני בכל זאת את כבר בשבוע 28 של הריונך. אף אחד לא הבטיח לך שמדובר על תהליך פשוט, בטח לא בשבועות האחרונים של ההריון. הבטן כבר מתחילה להיות כבדה והשינה היא כבר לא משהו שאת בונה עליו כל כך. לכן את בהחלט יכולה להרגיש תשושה ועייפה.

חלק מהנשים מספרות כי הן מרגישות בחילות או תחושות כלליות פחות טובות בשבועות הללו. מדוע? שוב מדובר על שבועות אחרונים של ההריון ואת נמצאת במרחק פסיעה מהלידה עצמה. כך שבהחלט את יכולה להתחיל להרגיש דברים שהיו מזוהים עם תחילת ההריון. אך אל תתרגשי בשלב הזה זה צפוי להיות פחות חמור מאשר בתחילת ההריון.

 

איזה חודש זה שבוע 28?


כמו שכבר סיפרנו לך בהתחלה השבוע את נכנסת לשליש האחרון של הלידה שלך. חשוב מאוד שתביני בדיוק היכן את עומדת על מנת שתוכלי לתכנן תוכנית שונות לקראת הלידה עצמה. בכל זאת בקרוב מאוד יתחילו להצטבר לא מעט משימות שאת צריכה לבצע, ואין לך שום אפשרות להימנע מהן בשלב כזה או אחר של ההריון שלך.

אז שבוע 28 הוא תחילתו של החודש השביעי להריון שלך. כך שחשוב מאוד שתדעי זאת בטרם את מבצעת תוכניות כאלה ואחרות. ממש בעוד חודשיים את אמורה להיכנס לחודש התשיעי להריון שבו את יכולה ללדת בכל יום.

תופעות הריון בשבוע 28

התופעות השכיחות ביותר בשבוע 28 להריונך קשורים בעיקר להליכה וליציבה שלך. החל מהשבוע הזה את כבר יכולה להתחיל להרגיש מעט פחות יציבה כל זאת בגלל שההריון מתחיל להיות מאוד כבד ומשמעותי עבורך. לא משנה אם את מתאמנת או לא, לסחוב את התינוק שלך בכל שעות היממה זה דבר לא פשוט בכלל.

בנוסף לכך יכולות להופיע גם כל מיני תופעות הריון שאת בוודאי מכירה משבועות קודמים. קחי את הכל בצורה חיובית כי ממש בקרוב את מגיעה לשלב שבו את נמצאת כבר אחרי הלידה, ומכאן הסיפור שונה לחלוטין.

 

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 28?


אומנם את בוודאי נמצאת באופוריה מכיוון שההריון שלך מתקדם קדימה בצורה טובה ובטוחה. אך הדרך היחידה שעומדת לרשותך לאמת את תקינות ההריון זה על ידי ביצוע בדיקות שונות שאת נדרשת לעשות בתקופות שונות של הריונך. חשוב מאוד שלא תשכחי לבצע אף בדיקה, והאחריות הבלעדית לביצוע כל הבדיקות בכל תקופת ההריון היא שלך בלבד. כך שאין לך מה לנסות ולתלות תקוות ברופא או בבני המשפחה, כי זוהי המשימה שלך.

בשבוע 28 אין בדיקות חדשות שאת צריכה לבצע בהשוואה לשבועות קודמים, אך אם עדיין לא ביצעת חלק מהבדיקות זה בהחלט הזמן המושלם לעשות זאת. שבוע 28 זה השבוע האחרון שבו את יכולה לבצע העמסת סוכר, לכן אם לא עשית תלכי לעשות. בנוסף את צריכה לבצע גם חיסון נגד שעלת ובנוסף בדיקות כלליות שכוללות בתוכן בדיקות דם ובדיקות שתן. לאחר מכן תוכלי להתפנות ולתת לעצמך קצת זמן איכות עד שהלידה עצמה תגיע.

 

סיבוכים אפשריים בשבוע 28

 

סיבוכים בתקופה הזאת של ההריון זה דבר מאוד נדיר, וכמעט ואין דיווחים על נשים שמספרות כי הן חוו סיבוך כזה או אחר בשבוע כל כך מתקדם. אך עדיין את לא יכולה לנוח על זרי הדפנה מכיוון שהריון זה אף פעם לא דבר שהוא בטוח. את תמיד צריכה להיות ערנית לכל נורה אדומה שנדלקת כתוצאה מסממן כזה או אחר. סכנת ההפלה כבר מזמן נעלמה לה, וכעת הסכנה המשמעותית ביותר בשבוע הזה ובשבועות הבאים זה רעלת הריון. כך שאם את מרגישה שההרגשה הכללית שלך לא טובה, זה הזמן לפנות לרופא שלך.

 

מה מומלץ ללבוש בשבוע 28? 


ככל הנראה בשבוע הזה כבר פחות מעניין אותך איזה בגדים את הולכת ללבוש ומה כולם יחשבו כאשר הם יראו אותך יוצאת מהבית. זה לא בגלל שאיבדת את החשק שלך לאופנה, אלא בגלל שאת כבר במצב קצת יותר מתיש ומעייף מאשר היית בו בעבר. מהסיבה הזאת את בהחלט יכולה לתת לעצמך את המנוחה הדרושה מכל ההתעסקויות הקשורות ללבוש. בכל זאת יש דברים שהם קצת יותר חשובים שאת צריכה לדאוג להם בשלב הזה של ההריון.

בכל מקרה אם עדיין מעניין אותך מה את הולכת ללבוש, בשבוע 28 את תוכלי ללבוש רק בגדי הריון או בגדים רחבים. תוכלי לרגוש בגדים שמתאימים לתקופה הזאת של הריונך ובגדים שיכולים ללוות אותך להמשך ההריון.

על מה צריך להקפיד בשבוע 28

  1. את כבר מתחילה את השליש האחרון של הריונך ולאט לאט מתחילות להצטבר המשימות החדשות. על מנת שתוכלי לשלוט בכל המשימות שצפויות להגיע מוטב כי תעשי לעצמך יומן הריון מסודר ומאורגן לפרטי פרטים.

  2. הזיכרון שלך אומנם לא במיטבו אך מה שאת צריכה לזכור זה לקחת איתך בכל יום בקבוק מים שיסייע לך לראות שאת שותה לפחות 2 ליטר בכל יום.

  3. ההריון כבר באמת מתחיל להיות כבד ומתיש, אך זה לא סיבה לדחות או לבטל פעילות גופנית. תמצאי לעצמך את האיזון על מנת שתוכלי להמשיך ולשלב אותה.

  4. את תמיד חייבת להיות עם יד על הדופק בכל מה שקשור להריון שלך כך שהרופא יוכל לתת לך עצות חיוניות. אם את מרגישה שמשהו לא תתקין תתייעצי עם הרופא באופן מידי.

  5. אין מה לעשות, בין אם תרצי ובין אם לא התקופה הזאת של ההריון היא מאוד מתישה ומאתגרת. לכן תפני לעצמך את הזמן הנדרש על מנת שתוכלי לנוח מספיק.