שבוע 41

יכל לקרות בכל רגע

התינוק שלך בגודל של דלעת גדולה (56 ס"מ)

נציין כי מרבית הלידות אינן נמשכות אחרי שבוע 41, כך שאם את עדיין לא ילדת ככל הנראה זה אמור לקרות בשבוע הנוכחי – כך שיש לך בהחלט למה לצפות.

ישנן מקרים שבהם על מנת שההריון יתבצע בזמן יצטרך הרופא להמליץ על זירוז הלידה. 

 

מדובר בעצם על מצב שבו מתחילים את הלידה באופן מלאכותי, כל זאת בתנאי שהיא לא מתחילה בזמן הרצוי. זה לא המצב האידיאלי ורצוי לתת ללידה להתרחש בזמן שלה, אך לפעמים מדובר במצב נתון ובצעד הנכון ביותר בהתאם לנסיבות. כמובן שכל החלטה מהסוג הזה תתבצע עם הרופא בחדר הלידה, ואתן בהחלט יכולות לסמוך עליו שהוא יקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכן.

מה עובר על העובר בשבוע 41?

מכיוון שאת נמצאת בשבוע מתקדם של ההריון, הרופאים מבצעים בכל מספר ימים בדיקות שבוחנות מקרוב את מצבו של העובר. ככל שהעובר נשאר זמן רב יותר בבטן כך הוא גדל יותר, ומהסיבה הזאת ככל שהלידה מתבצעת מוקדם יותר כך העובר נולד במשקל קטן יותר.

נכון לעכשיו הדעה הרווחת היא שהעובר שלך במשקל של 4 ק"ג בממוצע. כמובן שמדובר על השערה בלבד, שכן אי אפשר לדעת בדיוק את מצבו של העובר בשלב הזה. אך ברוב הלידות המשקל שבו נולדים התינוקות נע בין 3.5-4.5 ק"ג כך שהעובר שלך ככל הנראה נמצא בטווח התקין.

 

מה מרגישים בשבוע 41?


את מחכה בקוצר רוח להיכנס לחדר הלידה? זה כנראה בגלל שאת מאוד עייפה בשלב הזה. ההריון אומנם הוא אחד מהשלבים המרגשים ביותר בחייך, אך את כבר בשלב שאת מצפה שהכול יהיה מאחורייך. לכן אנו ממליצים לך לנוח בכל הזדמנות שיש לך, כי את לא באמת יכולה לדעת מתי ירדו לך המים ותקבלי צירים.

בנוסף את תרגישי את העובר שלך זז כמעט כל הזמן. חשוב לציין כי את לא מרגישה את כל התזוזות של העובר שלך, את שמה לב בעיקר לתזוזות המשמעותיות שלו. ישנן עוד לא מעט תזוזות קטנות של העובר שאת בכלל לא שמה אליהן לב – מכאן את יכולה להבין כי העובר זז כמעט בכל רגע נתון.

 

איזה חודש זה שבוע 41?

את כבר נמצאת בשלבים הסופיים של החודש התשיעי להריונך, את זה את בוודאי כבר יודעת. שבוע 41 הוא השבוע אחד לפני אחרון לחודש התשיעי, ולכן ההסתברות שאת תלדי בשבוע הזה היא גבוהה מאוד. נשאר לך בדיוק לאחר מכן עוד שבוע אחד ללדת, לאחר מכן מדובר על לידה מאוחרת שבה נולדים רק 5% מהתינוקות בעולם.

אם את עדיין לא סיימת לארגן את כל מה שאת צריכה לארגן טרם הלידה יש לך עוד הזדמנות לעשות זאת למזלך. תשתדלי לסיים הכל בתחילת השבוע הנוכחי, כי את לא באמת יודעת מתי תצטרכי להיכנס לחדר לידה עם צירים ופתיחה.

תופעות הריון בשבוע 41

סימני המתיחה שמופיעים על גופך מתחילים ממש להפריע לך? זה מאוד הגיוני מכיוון שבשלב הזה הבטן שלך גדלה מאוד וסימני המתיחה הפכו להיות הרבה יותר משמעותיים מאשר הם היו בעבר. מדובר על תופעת הריון מאוד נפוצה, אך מדובר גם על תופעה שנעלמת בתוך זמן קצר לאחר סיום ההריון. כך שאת לא צריכה להיכנס לדיכאון מהנושא הזה, ותוכלי לנסות לקבל אותו בהבנה.

בנוסף ישנה תופעה של זיכרון בעייתי בשלב הזה, בעיקר בגלל ריבוי המשימות שיש לך לבצע. את כל המחשבות שלך את מקדישה לקראת הלידה הצפויה, וזה עשוי למנוע ממך לזכור דברים אחרים. אך שוב מדובר על תופעה נפוצה בשבוע הזה, תופעה שתיעלם ברגע שתסיימי את ההריון שלך ממש בקרוב.


האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 41?


את כבר בשלב שהלידה נמצאת במרחק נגיעה, וגם מרבית הבדיקות נמצאות מאחורייך. זה בהחלט יכול להוריד ממך את העומס בכך שתוכלי לדעת שאת לא צריכה להגיע לבדיקות נוספות. הבדיקה היחידה שאת צריכה להגיע אליה בשבוע הנוכחי היא בדיקת מעקב הריון עודף. בבדיקה את תצטרכי להגיע לרופא שלך פעמיים בשבוע על מנת שהוא יבחן מקרוב כיצד נמשך ההריון שלך. לאחר שהוא יקבל החלטה האם להשאיר את המצב כמו שהוא או לבצע זירוז הריון.

תזכרי כי הרופא שלך הוא איש מקצוע אשר מכיר את הלידות בצורה הטובה ביותר. הוא ימליץ לך בדיוק מה צריך לעשות והוא גם יעשה את ההחלטה הנכונה עבורך. כך שאת לא צריכה להיכנס לפאניקה או ללחץ במקרה של זירוז.


סיבוכים אפשריים בשבוע 41

המחשבות העיקריות שלך בשבוע 41 יעסקו בעיקר במה קורה עם העובר שלך. אם כל הבדיקות עד כה יצאו תקינות, אין לך מה להילחץ או לחשוב שההריון לא תקין – כי הבדיקות הראו בדיוק את ההפך. מה שכן הסיבוך העיקרי שיכול להתרחש כרגע יכול לקרות בלידה עצמה, אך עדיין מדובר בסיכוי נמוך מאוד. מהסיבה הזאת את צריכה לבחור בבית החולים עם הצוות הרפואי שעליהם את סומכת הכי הרבה. כך תוכלי לדעת שלכל אורך הדרך את נמצאת בידיים הטובות והמקצועיות ביותר – זה חשוב מאוד, הרבה יותר ממה שנמה לך.


מה מומלץ ללבוש בשבוע 41? 

אז מה מתחשק לך ללבוש בשבוע הקרוב? ככל הנראה זה מהדברים שפחות יעניינו אותך בתקופה הזאת. הבטן הופכת להיות הרבה יותר גדולה, והכאבים רק הולכים ומחמירים – ומכאן העיסוק העיקרי שלך יהיה מתי תוכלי להיכנס לחדר הלידה. 

את צריכה להרגיש כמה שיותר בנוח בימים הקרובים על מנת שתהיי מוכנה לקראת הלידה. אנו ממליצים לך ללבוש בגדים שפחות תרגישי איתם בנוח, כאלה שלא מכבידים עלייך בשום צורה. בין אם מדובר על בגדי הריון או פשוט על בגדים רחבים יותר. בסופו של יום את לא באמת יכולה לדעת מראש מתי יתחילו לך צירים, ואת צריכה להיות ערוכה לכל מצב – כך לא תמצאי את עצמך בחרדה איך תוכלי לצאת ככה מהבית שלך.


על מה צריך להקפיד בשבוע 41

  1. הצירים עומדים להופיע בכל רגע וגם המים יכולים לרדת ממש עכשיו, לכן תארגני לעצמך את תיק ההריון כך שתהיי מוכנה לצאת מהבית היישר אל בית החולים ברגע שאת תצטרכי לעשות זאת.

  2. עוד מעט את צפויה להיות עמוסה מאוד בטיפול בתינוק או בתינוקת שלך. לכן זה הזמן להכין את עצמך ואת הבית לקראת הלידה בצורה הטובה ביותר.

  3. משום מה את עדיין לא בדיוק יודעת כיצד תתבצע הלידה שלך? יש לך עוד זמן לקרוא ולחקור קצת, עוד מעט יהיה מאוחר מידיי.

  4. אנו יודעים שאת בוודאי מתוסכלת מאוד ששום דבר לא מתקדם. אך את תצטרכי להגיע לרופא פעמיים בשבוע על מנת שהוא יראה בדיוק כיצד הלידה שלך מתפתחת ובאיזה מצב את נמצאת.

  5. בוודאי קשה לך כבר לשים לב מה כואב לך בגוף, יכול להיות שאפילו כל האזורים בגוף כואבים לך. אך חשוב מאוד שלא תיתני לכאב להשתלט, תיקחי משככי כאבים ותרופות בהתאם להמלצות של הרופא.