שבוע 16

נותרו עוד 24 שבועות

התינוק שלך בגודל של אבוקדו (10-13 ס"מ)

עכשיו את כבר יכולה לדעת האם יש לך תינוק או תינוקת, וזה בהחלט רגע מרגש מאוד. אם הרופא אישר שכל האיברים מתפתחים כמו שצריך, את יכולה להיות הרבה יותר רגועה. כעת את יודעת בצורה חד משמעית שההריון שלך מפתח כמו שצריך.

בין אם זה ההריון הראשון שלך או שלא, אנו ממליצים לך לצאת לחופשה. זוהי אולי הפעם האחרונה בתקופה הקרובה שתוכלי לעשות זאת, וזה הזמן לנצל את המצב הקיים. עוד מספר שבועות יחזרו הבחילות ויהיה לך מאוד קשה ליהנות מחופשה אמיתית. לא משנה אם את רוצה חופשה בארץ או בחו"ל, פשוט תעשי את זה ביחד עם בן הזוג שלך. את הולכת להודות לנו את הטיפ הזה שהבאנו לך.


מה עובר על העובר בשבוע 16?

איזה כיף שהעובר שלך ממשיך לגדול, הוא עכשיו פחות או יותר בגודל של אגס גדול. המשקל שלו כבר יכול להגיע לאזור של 150 גרם. הראש של העובר הוא עדיין החלק הגדול ביותר בהשוואה לגוף, אך אין לך מה להיכנס לפאניקה בשלב מסוים כל הפרופורציות יתאזנו לחלוטין.

חשוב לציין כי בשלב הזה כל האיברים בגופו של העובר מתחילים להגיע למקום שבו הם צריכים להיות. בין אם מדובר על העיניים או על האוזניים. ממש בקרוב העובר שלך יקבל את צורתו הסופית. הלב של העובר פועם בקצב מאוד מהיר, זה בגלל שהוא מתפתח באופן יומיומי. ממש בקרוב את צפויה להתחיל להרגיש את העובר שלך זז ואפילו בועט.


מה מרגישים בשבוע 16?

אפשר להגיד בצורה חד משמעית כי התקופה הזאת היא התקופה שבה את צפויה להרגיש הכי טוב. מדובר על סוף השליש הראשון של ההריון ותחילת השליש השני שלו. כך שבאופן כללי את לגמרי אמורה להיות במצב טוב, בלי יותר מידיי הרגשות לא נעימות של ההריון.

יש נשים שמספרות כי כבר בשבוע 16 הן מתחילות להרגיש טיפה את העובר, אך מדובר במקרים מאוד נדירים. לרוב את עדיין לא צפויה להרגיש את העובר שלך זז, כך שאין לך מה להילחץ מזה. מכיוון שאין יותר מידיי דברים שאת צפויה להרגיש, זה זמן מצוין לעשות את כל הדברים שמנעת מעצמך לעשות במהלך ההריון.


איזה חודש זה שבוע 16?

מבלי שאפילו תשימי לב את כבר נמצאת בחודש הרביעי להיריון שלך. את מתקדמת כבר לשלב שבו הבטן תצא החוצה, ואת תרגישי את העובר שלך כמעט בכל יום. ממש בעוד חמישה חודשים את צפויה להיכנס לחודש התשיעי להריון שלך – אך עדיין יש לך עוד קצת זמן עד שהשלב הזה יגיע.

חשוב מאוד שתדעי בדיוק באיזה חודש את נמצאת על מנת שתוכלי להתכונן ללידה בצורה נכונה ואפקטיבית. אל תדחי את כל הדברים שאת צריכה לעשות לחודש האחרון כי זה בין כה וכה חודש מאוד עמוס עבורך, לכן תעשי הכל בקצב שלך.

תופעות הריון בשבוע 16

מעט מאוד נשים מספרות כי הן מרגישות תופעות הריון מיוחדות במהלך השבוע ה-16. יכול למצב מצב שתרגישו עדיין מעט חולשה או בחילות, אך בתקופה הזאת זה כבר אמור להיות מאחוריכם. סך הכול זוהי תקופת הזמן האידיאלית מבחינת כל תופעות ההריון שעושות הפוגה קצרה, אך אל תתרגלו לכך כי הן יחזרו לחייכם ממש בקרוב.

בין אם את מרגישה תופעות הריון או שהשבוע ה-16 עובר ללא שום דבר חריג – אין לך מה להיכנס לפאניקה זה טבעי לחלוטין. אצל כל אישה תופעות ההריון מגיעות בצורות ובדרכים שהן קצת שונות.

 

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 16?

חשוב מאוד שתבצעי את כל הבדיקות שאת צריכה לעשות לעובר שלך, כל תוכלי לדעת שההריון מתקדם כמו שצריך. העובר שלך אמור להיות בראש סדרי העדיפויות שלך, וכל בדיקה חייבת להתבצע בחודש הספציפי שבו היא אמורה להתקיים.

אם עדיין לא ביצעת סקירת מערכות מוקדמת זה בהחלט הזמן לעשות זאת. בעוד שבוע אחד כבר יהיה מאחור מידיי לבצע את הבדיקה הזאת, והיא אולי אחת מהבדיקות החשובות ביותר שאת צריכה לעשות במהלך ההריון שלך. לכן אסור לך לפספס את הבדיקה הזאת כי אחרת תתקשי לדעת האם העובר שלך מתפתח כמו שצריך.

עוד בדיקה שאת כבר יכולה לעשות החל משבוע 16 זה בדיקת חלבון עוברי. מדובר על בדיקת דם פשוטה שיכולה להעריך בצורה מדויקת את ההסתברות שלתינוק שלך יהיה תסמונת דאון או הפרעות כרומוזומליות אחרות. הבדיקה עצמה כוללה בסל, ועלותה הינה 59 שקלים במרבית קופות החולים.

 

סיבוכים אפשריים בשבוע 16

את כבר נמצאת בשלב שבו הסיכוי לסיכונים בהריון עצמו הפכו להיות אפסיים. כמובן שתמיד אתן צריכות לדעת שישנה סכנה שתעברי הפלה טבעית, אך בשבוע 16 הסיכוי לדבר כזה הינו נמוך מאוד.

כך שרק אם את מרגישה תחושה מוזרה שמחייבת אותך לפנות לרופא – תעשי זאת. כל סיטואציה אחרת של כאבים רגילים או בעיות שונות שמוכרות בזמן הריון, לא אמורות לחייב אותך לפנות לרופא כי זה יהיה בזבוז של זמן מהבחינה שלך.

 

מה מומלץ ללבוש בשבוע 16? 

ככל הנראה הבטן כבר התחילה לצאת החוצה, ומרבית הנשים כבר יותר מוגבלות בשלב הזה של ההריון. אומנם אם לפני ההריון היית אוהבת ללבוש בגדים קצת פחות צמודים, את ככל הנראה תוכלי להמשיך ללבוש אותם גם כעת. אך אם את מרגישה בבגדים הישנים לא בנוח, זה בהחלט זמן לרענן את המלתחה שלך עם בגדים שמתאימים למידה החדשה שלך.

ההמלצה שלנו עבורך היא לא להשתגע עם כמות הבגדים שאת עומדת לקנות מכיוון שאת צריכה לזכור שמדובר על מצב זמני בלבד. בנוסף את צפויה להמשיך ולגדול ככל שההריון שלך מתקדם, כך שהבגדים שאת עומדת לרכוש עכשיו לא בהכרח יעלו עלייך בעוד מספר חודשים. כך שתפעילי שיקול דעת כאשר את נכנסת לחנות בגדים, למרות שאנו בטוחים שזה לא הולך להיות דבר מאוד קל עבורך. אך אם זה עושה לך טוב, תקני בגדים ותרענני את המראה שלך.

 

על מה צריך להקפיד בשבוע 16

  1. את כבר נמצאת בשבוע 16 ועוד מעט תתחילי לבצע לא מעט משימות שקשורות ללידה שלך. תנהלי לעצמך יומן הריון מסודר כך שתוכלי לדעת שאת לא שוכחת שום דבר.

  2. המשיכי לאכול ולשתות בצורה מסודרת כי זה חלק בלתי נפרד מכל תקופת ההריון שלך. זה מה שמסייע לעובר שלך להתפתח כמו שצריך.

  3. הבטן שלך עדיין לא גדולה מידיי והעובר איננו מגביל אותך, המשיכי לעשות פעילות גופנית כך שתוכלי להרגיש מעט יותר טוב עם עצמך.

  4. אם את מרגישה שמשהו לא תקין או לא מתקדם כמו שצריך – תפני לרופא שלך על מנת להתייעץ איתו. חשוב מאוד שתהיי רגועה ונינוחה לאורך כל תקופת ההריון.

  5. אומנם תופעות שונות הקשורות להריון צפויות לחלוף, אך אם את לא ישנה כמו שצריך העייפות והתשישות ימשיכו להתקיים. לכן תיקחי לעצמך חופשים והפסקות בהתאם למצב שלך, על מנת שתוכלי לצבור כוחות להמשך ההריון שלך.