שבוע 13

לייעוץ עם דולה

נותרו עוד 27 שבועות

התינוק שלך בגודל של אפרסק (8 ס"מ), 28 גרם

ההריון שלכם מתקדם בצורה טובה, ואת כבר מתחילה להרגיש הרבה יותר טוב. מרבית הנשים מספרות כי הן מרגישות בשיפור חסר תקדים החל מהשבוע ה-13 להריון שלהן, וזה לגמרי נתון שיכול לעודד אותך.
את אפילו יכולה לחזור לעשות דברים שנמנעת מלעשות במהלך השבועות הקודמים.

 

אם עדיין לא יצא לך לחזור לפעילות גופנית, זה בהחלט הזמן לעשות זאת – כמובן שאת יכולה לעשות זאת בקצב שלך. פעילות גופנית יכולה אפילו לעזור לך לישון הרבה יותר טוב בלילה, כך שזוהי תוספת נהדרת שרק תשפר את ההרגשה הכללית שלך. חוץ מזה גם בעבודה ובהתנהלות מול אנשים את כבר תרגישי הרבה יותר טוב, ותהיי לגמרי בתוך העניינים לעומת השבועות הקודמים שבהם קצת היית מנותקת.

מה עובר על העובר בשבוע 13?

העובר שלך כבר נראה לגמרי כמו תינוק לכל דבר ועניין, ואם תעשי עכשיו אולטרסאונד תוכלי לראות איך התינוק שלך הולך להיראות. אך עד שתוכלי לעשות אולטרסאונד נוסף, אנו נוכל לספר לך כי בשבוע ה-13 להריון מתחילים להתפתח מיתרי הקול של העובר. אומנם את עדיין לא יכולה לשמוע אותו, אך זה בהחלט הזמן לרשום אותו לחוג פיתוח קול.

מבחינת הגודל של העובר בשבוע ה-13, מבלי שתשימי לב העובר שלך כבר הגיע לגודל של 7.5 ס"מ. המשקל שלו כבר כמעט 30 גרם, והוא גדל לו בקצב חסר תקדים. הראש שהיה מהווה חלק נכבד מגופו של התינוק מתחיל לקבל פרופורציות ביחס לשאר הגוף, כך שאת וגם העובר שלך נמצאים במצב מעולה. 

מה מרגישים בשבוע 13?

ההרגשה הלא נעימה שהייתה חלק בלתי נפרד מתחילת ההריון מתחילה להיעלם. את כבר מרגישה הרבה יותר טוב, וכמו שאמרנו את יכולה להתחיל לעשות דברים שנמנעת מלבצע אותם עד כה. סך הכול המצב הכללי שלך נמצא במגמת שיפור, ויש חלקים ביום שאת עשויה לשכוח שאת בהריון בכלל.

מה שכן יכול להיות שתרגישי כאבים באזור השדיים, מדוע זה עשוי לקרות? מכיוון שבשבוע ה-13 להריון מתחיל להיווצר הקולוסטרום, מדובר על נוזל שהוא יותר סמיך מהחלב שנמצא בשדייך. כך שיש נשים שמספרות כי בשבוע הזה הן חוות מעט חוסר נעימות, אך מדובר על דבר זניח באופן יחסי.

 

איזה חודש זה שבוע 13?

אצל הגברים אחת מנקודות החולשה המשמעותיות ביותר זה מעקב אחרי חודשי ההריון. ישנן נשים שאפילו נעלבות מכך, והן דורשות מהגבר שלהן לקחת חלק פעיל בהתפתחות ההריון. האמת? אנו בהחלט יכולים להבין אותך אם זוהי הדרישה שלך מבן זוגך. 

אז איזה חודש זה בדיוק שבוע 13 להריון? למען האמת את כבר נמצאת באמצע החודש השלישי להריון שלך. עוד שבועיים את כבר תתחילי את החודש הרביעי להריון. כך שממש בקרוב את צפויה להתחיל לחשוב על הלידה עצמה, כעת יש לך עוד קצת זמן ליהנות מהמצב הקיים – עוד מעט כבר לא תוכלי לעשות זאת.

תופעות הריון בשבוע 13

אומנם סיפרנו לכן כי בשבוע ה-13 תופעות ההריון הרגילות יכולות להיעלם, ואתן יכולות כבר להרגיש הרבה יותר טוב. אך מוטב שתדעו כי עדיין ישנן נשים שמספרות כי הן חוות תופעות הריון שונות, זה מאוד אינדיבידואלי – כך שכל אישה נמדדת על פי ההרגשה האישית שלה.

אילו תופעות הריון יכולות להתרחש במהלך השבוע ה-13? כל אותן תופעות הריון שאתן מכירות מהחודשים הראשונים. בחילות, הקאות, כאבי ראש, חולשה, עייפות וכן הלאה. גם אם התופעות מגיעות בתדירות נמוכה יותר, עדיין אתן צריכות להיות קשובות לגוף שלכן ולדעת מתי אתן צריכות לנוח על מנת לצבור כוחות להמשך.

 

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 13?

אחת מהבדיקות החשובות ביותר שאת צריכה לעשות במהלך ההריון שלך זוהי סקירת מערכות מוקדמת. החל מהשבוע ה-13 כבר תוכלי לעשות את הבדיקה הזאת, אך למען האמת מוטב לעשות את הבדיקה החל משבוע 14 ועד לשבוע 17. הבדיקה נועדה על מנת לאבחן מקרוב את כל האבירים בגופו של העובר, ולראות כי הם מתפקדים בצורה טובה.

ואם עדיין לא יצא לך לעשות סקר שליש ראשון אז השבוע הזה הוא בהחלט הזמן לעשות זאת. כך שתוכלי לדעת שאת כל הבדיקות החשובות שקשורות לשליש השני של ההריון עשית בצורה טובה. סך הכל אם ביצעת את כל הבדיקות הללו, את יכולה להיות רגועה.

אם יש לך ספק לגבי בדיקות כאלה ואחרות תוכלי להתייעץ עם הרופא שלך על מנת לקבל ממנו אבחנה שקשורה אלייך.

 

סיבוכים אפשריים בשבוע 13

 

הסיכון להפלה שהיה מרחף מעל לראש שלך כבר כמעט ונעלם, והחל משבוע 13 הסיכוי להפלה הינו נמוך במיוחד. כך שאת בהחלט יכולה להיות רגועה, ולדעת כי את הסיכון המשמעותי ביותר של ההריון עצמו כבר נמצא מאחוריך.

כעת אין ממש סיבוכים שיכולים להאפיל את ההריון שלך, אך מוטב כי תמיד תהיה קשובה לגופך ותשימי לב לדברים חריגים. כל בעיה שאת שמה אליה לב, תוכלי להתייעץ עם הרופא שלך על מנת להבין בדיוק מהי הסיבה שבגינה המצב התרחש.

 

מה מומלץ ללבוש בשבוע 13? 

האם יצא לך לקנות לעצמך קצת בגדים מתחילת ההריון? אם לא אז זה בהחלט הזמן שתוכלי לעשות זאת. סך הכול את בוודאי יודעת כי רכישת בגדים חדשים עשויה לגרום לך להרגיש טוב יותר, וההרגשה הטובה שלך יכולה להשפיע גם על העובר. זה קצת תירוץ מעולה שתוכלי לספר אותו לבעלך, על מנת שהוא ישתכנע שאת צריכה לקנות בגדים חדשים. 

יכול להיות שכבר משבוע 13 את תרגישי פחות בנוח ללבוש את הבגדים הישנים שלך, אצל מרבית הנשים כבר מופיעה בטן בשבוע הזה. כמובן שתוכלי לקנות בגדים קצת יותר גדולים ורחבים על מנת שתרגישי בנוח כאשר את מסתובבת איתם ברחוב. שוב זה מאוד אינדיבידואלי ומשתנה בין אישה אחת לאישה אחרת. כך שהכול תלוי בהרגשה שלך, ואם את עדיין מרגישה בנוח ללבוש את הבגדים הישנים שלך פשוט תלבשי בלי לדפוק יותר מידיי חשבון.

 

על מה צריך להקפיד בשבוע 13

 1. חשוב מאוד לנהל יומן הריון מסודר, כך תוכלי לדעת שעשית את כל הבדיקות וששום דבר לא צפוי עלול לקפוץ לך פתאום לראש.

   

 2. כמו שאמרנו החל משבוע 13 את כבר יכולה באופן טוטאלי לחזור לפעילות גופנית, כך שאם לא עשית זאת עד כה – יש לך זמן לעשות זאת.

   

 3. אם את מקפידה לשתות מספיק מים במהלך היום? אנחנו יודעים כי זה לא פשוט לשתות 2 ליטר של מים במהלך היום – אך תשתדלי לעמוד במשימה הזאת בכל יום מחדש.

   

 4. העייפות אומנם יכולה לחלוף במהלך השבוע ה-13, אך יש נשים שאצלן המצב הזה יישאר לאורך כל ההריון. לכן אם את מרגישה תשושה, קחי לך את החופשים הדרושים שיעזרו לעובר של להתפתח בנוסף.

   

 5. אלמנט הסקרנות הוא אחד מהאלמנטים החשובים ביותר לאורך ההריון, כך תוכלי לחקור ולדעת בדיוק מה מצפה לך בהמשך. כך לא תופתעי משום דבר שיכול לקרות, ותמיד תוכלי להיות עם יד על הדופק.

רוצה שדולה מקצועית תלווה אותך?