שבוע 19

נותרו עוד 21 שבועות

התינוק שלך בגודל של מנגו (15 ס"מ)

את מתחילה לקבל מחמאות כמעט מכל בן אדם שפוגש אותך ברחוב? בין אם את מודעת לכך או שלא, האושר הפנימי שלך בהחלט יכול להיות מוקרן כלפי חוץ. אומנם את מרגישה תשושה ועייפה, אך עדיין מאושרת לקראת הפרק החדש שהולך להיפתח בחייך.

אך כמובן שלא הכל נוצץ, ויכול להיות שתפתחי לא מעט סימפטומטיים שקשורים לשלב הזה של ההריון. כמובן שאם תמשיכי לקרוא תוכלי לדעת בדיוק מה הולך לקרות בשבוע הזה. אך שוב ביחס לשבועות הראשונים את כבר נמצאת בשלב הרבה יותר טוב. אם עדיין לא יצא לך להרגיש את העובר שלך, יש סיכוי שאת תתחילי להרגיש אותו ממש בקרוב – וההתרגשות בשיאה.

מה עובר על העובר בשבוע 19?

שיניי החלב של העובר יצאו להן כבר לפני כמה שבועות, ובשבוע 19 מתחילים להתפתח השיניים הקבועות שנמצאים מתחת לשיני החלב. אומנם את לא תשימי לב לכל הפרוצדורה הזאת שמתרחשת, אבל בתור האמא זה בהחלט נתון שיכול לעניין אותך.

את בוודאי סקרנית לדעת עד כמה העובר שלך גדול? בין אם את כבר מרגישה אותו או שלא, הינה כמה נתונים שיכולים להיות מאוד מעניינים עבורך. המשקל של העובר כבר כמעט 300 גרם, בכל יום מבלי שתשימי לב העובר מוסיף לעצמו עוד כמה גרמים טובים למשקל. מבחינת הגובה מרבית העוברים כבר חוצים את רף 15 ס"מ בשבוע הזה. כמובן שזה קצת יותר אינדיבידואלי בין עובר אחד לעובר אחר.

 

מה מרגישים בשבוע 19?


סך הכל ההרגשה שלך צריכה להיות חיובית בשבוע ה-19 להריון שלך. את כבר התרגלת להריון, ואת נמצאת במצב שבו את מכירה את עצמך ויודעת בדיוק כיצד הגוף שלך מגיב. ההריון הפך להיות כבר חלק מהחיים שלך, ואת לא נותנת לו תפקיד מיוחד כל כך מכיוון שההצגה חייבת להימשך – ואת צריכה להמשיך לעבוד ולהמשיך את שגרת חייך.

יש נשים שמספרות כי בשבוע 19 הן מרגישות שוב מעט יותר תשושות. זה הגיוני מכיוון שבשבוע הזה יכול להיות שכבר יהיה קשה יותר לסחוב את התינוק, בכל זאת כמו שכבר אמרנו הוא גדל לו בכל יום שעובר. אך התחושה הזאת איננה קיימת אצל כל הנשים.

 

איזה חודש זה שבוע 19?


ממש עוד מעט את כבר מגיעה לחודש החמישי בהריון שלך, איזה כיף שהכול מתקדם כמו שצריך. שבוע 19 הוא השבוע לפני האחרון בחודש הרביעי, כך שחשוב שתדעי את העניין הזה במידה ומישהו ישאל אותך באיזה חודש את נמצאת. למרות שרוב הנשים אוהבות לענות בשבועות, יש אנשים שזה לא אומר להם יותר מידיי.

מדוע חשוב שתדעי באיזה חודש את נמצאת? מכיוון שאת צריכה להתכונן ללידה עצמה שכבר ממש קרובה יותר מאשר מן העבר. לקנות ציוד לתינוק שעומד להגיע, וכמובן להיות מוכנה לכך שהחיים שלך עומדים בקרוב להשתנות לטובה כמובן.

תופעות הריון בשבוע 19

התופעה הכי מוכרת בשבוע 19 להריון זוהי תופעה של הופעת מסכת הריון. מדובר על כתמים כהים שיכולים להופיע באזורים שונים בגוף, והם כמובן זמניים בלבד. כך שאין לכם מה להיכנס ללחץ או לפאניקה מהם, אבל אנו בהחלט יכולים להבין אם הם יגרמו לכן לחוסר נוחות.

למעט התופעה הזאת אתם גם יכולים להרגיש מעט חוסר נוחות מכיוון הבטן. אבל אין מה לעשות הבטן תמשיך לגדול, זה לא דבר שהוא יכול לחלוף או לא להתרחש בזמן ההריון. אך תיקחו הכל בפרופורציות כי התוצאה הסופית לגמרי תהיה שווה את זה.

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 19?


יש לנו חדשות עבורך, החל משבוע 19 את כבר יכולה לעשות בדיקת סקירת מערכות מורחבת. ההמלצה של מרבית הרופאים היא לבצע את הבדיקה בין שבוע 20-23 אך את יכולה להתחיל את הבדיקה כבר בשבוע 19. מדובר על בדיקה שהיא דומה מאוד לבדיקת סקירת המערכות הקודמת, והיא תהיה החותמת הסופית לכך שהעובר שלך מתפתח כמו שצריך. 

ישנן עוד שתי בדיקות שאת צריכה לעשות, ואם עדיין לא יצא לך לבצע אותן זה בהחלט הזמן לעשות זאת. עוד מעט כמו שאת כבר יכולה לתאר לעצמך יהיה מאוחר מידיי, והבדיקות הללו חשובות מאוד על מנת לשלול סכנות שעלולות לסכן את העובר שלך.

הבדיקה הראשונה היא בדיקת חלבון עוברי והבדיקה השנייה היא בדיקת מי שפיר. שתי הבדיקות הללו נועדו על מנת למנוע מצב של התפתחות תסמונת דאון אצל העובר שלך, וכמובן שמחובתך לדעת את הנושא הזה עוד בטרם הלידה.


סיבוכים אפשריים בשבוע 19

אם עברת את כל הבדיקות בצורה חיובית, אז לגמרי אפשר להגיד כי את יכולה לנשום לרווחה. הסיכוי לסיבוכים בשלב יחסית מתקדם של ההריון הם נמוכים, ואם העובר מתפתח כמו שצריך אז כמובן שהכול בסדר מכל בחינה אפשרית.

אז מה חשוב שתדעי בנושא של סיבוכים אפשריים בשבוע 19? זה שתמיד תהיי ערנית למצב של ההריון שלך. אם את מרגישה או מבינה בדברים שמדליקים לך נורה אדומה, אז את יכולה לפנות לרופא שמטפל בך. כך תוכלי לקבל עדכון שהכול בסדר, וכך להמשיך בשגרת החיים הרגילה שלך עם המון שמחה ושאיפות קדימה.


מה מומלץ ללבוש בשבוע 19? 


מה את מתכננת ללבוש בהמשך ההריון? אולי בנתיים המצב טוב, אבל בעוד שבוע או שבועיים המצב עשוי להשתנות. אנו ממליצים לך ללבוש בעיקר בגדים נוחים, כאלה שלא תהיי מוגבלת כאשר את לובשת אותם. בסופו של יום הריון זה לא דבר קל, ובאמצעות הביגוד הנכון את עשויה להקל על עצמכם עוד קצת – זה אומנם נשמע מעט בנאלי, אך זה בהחלט יכול לעשות את ההבדל.

מה עוד אנו יכולים להציע לך? אם את מרגישה מעט תשושה או עייפה, תלכי לעשות קצת קניות של בגדים. זה תמיד יכול לשפר את מצב הרוח שלך, ואין לזה תחליף לפי מה שאנו יודעים. תעשי לעצמך את ההפסקות הנדרשות על מנת לתת לעצמך קצת יותר.


על מה צריך להקפיד בשבוע 19

  1. קיבלת בשורות חיוביות מכל הבדיקות שעשית עד כה? איזה כיף! אנו גם מקווים שלא שכחת אף בדיקה. תמיד טוב שיהיה לך יומן הריון מסודר שבו תוכלי לכתוב לך את כל המשימות.

  2. תכיני לעצמך בקבוק מים שילך איתך במשך כל היום ובנוסף תכיני לעצמך ארוחות מסודרות. זה יהפוך את השמירה על התזונה להרבה יותר פשוטה עבורך.

  3. בימים שיש לך יותר כוחות תלכי לעשות קצת פעילות ספורטיבית – בין אם בחדר כושר או אפילו בחוץ. זה יגרום לך להרגיש הרבה יותר טוב.

  4. כמה פעמים יוצא לך בשבוע להתקשר לרופא שלך? אל תתביישי לפנות לרופא עם כל שאלה ובכל בעיה. אם את צריכה להוריד במעט את מפלס הלחץ, הוא ללא ספק האיש הנכון עבורך.

  5. התשישות והעייפות ממשיכות להצטבר אצלך? אין לך ממה לחשוש זה לגמרי הגיוני. תארגני לעצמך מספיק הפסקות במהלך היום על מנת שתוכלי לסיים כל יום עם תחושת סיפוק מוחלטת.