שבוע 14

נותרו עוד 26 שבועות

התינוק שלך בגודל של תפוז (9-10 ס"מ), 57 גרם

ממש עוד מעט את כבר מגיעה למחצית הדרך, וכעת את מתחילה את אחד מהשבועות החשובים ביותר בהריון שלך. בשבוע 14 את כל יכולה לעשות את אחת הבדיקות החשובות ביותר בהריון כולו – סקירת מערכות כללית לעובר שלך.

 

במהלך השבוע הזה את צפויה להרגיש כי הכוחות שהלכו לאיבוד במהלך ההריון חוזרים אלייך בצורה איטית אך עקבית. את לגמרי תגלי בעצמך צדדים חדשים שכבר חשבת שהם אינם קיימים, ותוכלי להתחיל לתכנן לעצמך תוכניות חדשות. כמובן שמוטב לעשות זאת בצורה מתונה, על מנת שתוכלי לראות שכל האנרגיות שהיו נמצאות בך בעבר חזרו אלייך. שבוע 14 הוא שבוע של התחלות חדשות, וזה הזמן המושלם פשוט לפנק את עצמך כמה שרק אפשר.

מה עובר על העובר בשבוע 14?


באופן כללי ניתן להגיד כי העובר שלך כבר קיבל לעצמו את כל האיברים ואת כל האלמנטים שמאפיינים תינוק. כעת כל מה שנותר לו זה פשוט לגדול ולהתפתח, עד אשר הוא יגיע לגודל גדול מספיק. אך חשוב שתביני כי לכל אורך ההריון העובר שלך מתפתח, אך האיברים השונים כבר נמצאים בתוך גופו הקטן.

מבחינת הגודל של העובר, שזה אולי האלמנט המרכזי שעשוי להעסיק אותך המצב הוא כך: המשקל של העובר שלך הינו כמעט 100 גרם – קצת יותר משקית של חטיף. והאורך שלו כבר מגיע ל-10 ס"מ, הוא לאט לאט תופס את הגובה שלו. כמובן שהגודל והמשקל יכולים להשתנות מעובר אחד לאחר, ומדובר כאן על הערכה כללית.

 

מה מרגישים בשבוע 14?

בדיוק כמו שסיפרנו לך בשבועות הקודמים, התחושה הכללית שלך צפויה להיות הרבה יותר טובה. כל הבעיות שהיו מזוהות עם תחילת ההריון עשויות להיעלם, ואת כבר תוכלי להיות במקום הרבה יותר טוב. לעיתים עדיין יכולים להיות ימים שבהם תרגישי פחות טוב, אך הימים האלה יהיו מעטים בהשוואה לימים בתחילת ההריון.

סך הכול זה הזמן שלך לעשות את כל הדברים שדחית מתחילת ההריון בגלל ההרגשה הלא טובה שלך. כי אי אפשר לחזות בצורה מדויקת מה הולך לקרות עד סוף ההריון. לכן תנצלי את הימים הללו על מנת לעשות כל מה שמתחשק לך – כל מה שיעשה לך טוב.

 

איזה חודש זה שבוע 14?

האם את יודעת כי ממש עוד מעט את מתחילה את החודש הרביעי להריון שלך? כעת בשבוע ה-14 את נמצאת ממש לקראת נקודת הסיום של החודש השלישי. מבלי שתשימי לב אולי ההריון שלך מתקדם בצעדי ענק, וממש בקרוב את כבר יכולה להתחיל לתכנן את הלידה שלך.

מדוע חשוב כל כך לעקוב אחרי חודשי ההריון? כך תוכלי לדעת בדיוק בעוד כמה זמן את צפויה ללדת – וכך תוכלי לתכנן את כל התוכניות שלך לקראת הלידה. ההריון זוהי תקופה לחוצה מאוד שבה את צריכה לדאוג להמון דברים בו זמנית, ואם תתכנני נכון את הזמן השמיים הם הגבול.

תופעות הריון בשבוע 14

תופעות הריון בשבוע 14

הכאבים בשדיים כבר יכולים לחלוף, ותופעות ההריון האחרות שהיו מגבילות אותך גם הן צפויות להיעלם. סך הכל כל מה שנשאר לך זה הזיכרון מאותם ימים שבהם היית מבלה לילות שלמים בשירותים או בתחושות לא נעימות. כעת את כבר נמצאת במקום אחר, הרבה יותר טוב מאשר היית בו בעבר.

אז אילו תופעות הריון כן צפויות להגיע בשבוע ה-14 להריון? אין כאלה לשמחתך. אולי רק שעות מסוימות שבהם תרגישי קצת פחות טוב, אך לא מדובר על משהו גורף או כללי שניתן להגיד לכל הנשים שנמצאות בשבוע ה-14 להריון שלהן.

 

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 14?

המשימה החשובה ביותר שמוטלת עלייך לאורך כל תקופת ההריון זה לבצע את הבדיקות שאת צריכה לעשות בזמן הנכון. הבדיקות הן הדרך האולטימטיבית עבורך לדעת בדיוק באיזה מצב נמצא העובר שלך, וגם לברר על הדרך כי ההריון כולו עובר בצורה תקינה. נשים שלא מבצעות את הבדיקות הדרושות בזמן ובמקום הנכון, יכולות לחשוף גם את עצמן וגם את העובר שלהן לסכנה מיותרת שהיה ניתן למנוע אותה מבעוד מועד.

אומנם משבוע 13 היית כבר יכולה לבצע את בדיקת האולטרסאונד החשובה שבה מבצעים בדיקת מערכות כללית. אך הבדיקה הרבה יותר יעילה החל משבוע 14 ועד לשבוע 17, כך שכבר עכשיו תוכלי לקבוע עם הרופא שלך תור שבו תוכלי לבצע את הבדיקה.

על הדרך תוכלי לברר עם הרופא האם ישנן עוד בדיקות שאת צריכה לבצע, בדיקות שאולי שכחת לעשות אך הן נחוצות עבורך.

 

סיבוכים אפשריים בשבוע 14

 

מתחילת ההריון סיפרנו לך כי ככל שההריון שלך יתקדם כך הסיכוי לסיבוכים ילכו ויפחתו. אז החדשות הטובות הן שאת כבר נמצאת במקום הזה, ומשבוע 14 כמעט ואין סיבוכים שיכולים לגרום לך למחשבות טורדניות.

הסיכוי להפלה עדיין קיים אך הוא ירד בצורה משמעותית בהשוואה לסיכוי שהיה קיים בתחילת ההריון. כך שרק אם את מרגישה בדברים חריגים שמדירים שינה מעיניך, תוכלי לפנות לרופא על מנת לוודא כי לא מדובר על דברים חמורים.

 

מה מומלץ ללבוש בשבוע 14? 

שבוע 14 יכול להיות גם שבוע גורלי מבחינת מה שאת תוכלי ללבוש החל מהשבוע הזה ועד לסוף ההריון. החל מהשבוע הקרוב את כל תצטרכי לקנות בגדים חדשים, כאלה שיתאימו למידה החדשה ולמצב הקיים. את לא יכולה להיות אדישה לכך שהבטן שלך צפויה לגדול בכל שבוע מחדש, אך לשמחתך לאחר ההריון יש סיכוי טוב שתחזרי לממדים שאפיינו אותך עוד לפני ההריון.

אז מה אנו מציעים לך ללבוש בשבוע ה-14 להריון? אם במקרה יש לך בארון בגדים שהם גדולים עליך קצת, זוהי בהחלט אופציה שאת צריכה לקחת בחשבון. אם אין לך בגדים כאלה, תוכלי לקנות בגדים קצת יותר רחבים על מנת שהם ילוו אותך לאורך תקופת ההריון. אך אנו ממליצים לך לא להשתגע עם כמות הבגדים שאת קונה, כי לאחר ההריון לא יהיה לך יותר מידיי מה לעשות עם אותם בגדים.

 

על מה צריך להקפיד בשבוע 14

  1. חשוב מאוד להיות בקשר קבוע עם הרופא שלך על מנת לוודא שהכול תקין וההריון שלך מתקדם כמצופה. כך הרופא יוכל לעדכן אותך על כל בעיה או שינוי.

     

  2. את יכולה להיות מעט יותר מבולבלת בתקופת ההריון בגלל סיבות כאלה ואחרות, לכן תרשמי לעצמך כל בדיקה וכל דבר שאת צריכה לעשות בכדי שלא תשכחי.

     

  3. קמת בבוקר ואת כבר מרגישה קצת יותר טוב? זוהי בהחלט סיבה מעולה להתחיל פעילות גופנית כזאת שתעלה את רמת האדרנלין בגוף שלך.