שבוע 17

נותרו עוד 23 שבועות

התינוק שלך בגודל של בצל גדול (13 ס"מ)

 

הבטן שלך כבר מתחילה לצאת החוצה, וכבר כמעט כל אחד יוכל לשים לב שאת בהריון. כמובן שאנו לא מדברים על אותן נשים שהתברכו בגנים מושלמים, והן עדיין עם בטן שטוחה גם בשבוע 17. אצל מרבית הנשים תמונת המצב תהיה זהה לסיטואציה שאותה תיארנו.

סך הכול ההריון כולו מתקדם בקצב טוב, והבטן שלך צפויה לגדול ככל שההריון יתקדם. כך שאם הבטן עכשיו קצת מציקה לך, תחכי תראי מה יקרה בעוד כמה שבועות. את חייבת להשלים עם המצב ולהבין כי מדובר על תקופה זמנית בלבד. ממש עוד מעט ההריון יהיה מאחורייך, והעובר שנמצא בתוך הבטן שלך יהפוך להיות תינוק שתוכלי לחבק ולנשק בכל רגע שרק תרצי.

מה עובר על העובר בשבוע 17?

בשבועות האחרונים העובר שלך התחיל לפתח לא מעט חושים, ומרביתם אמורים כבר לפעול בצורה טובה. הסביבה שבה העובר נמצא בתוך הבטן היא סביבה מאוד רועשת, ויש כאלה שמדמים את הרעש לרעש של אולם מלא באנשים. כך שאם בטעות חשבתן כי העובר שלכן נמצא בשקט שלו, אז מדובר במחשבה לא מדויקת. אנו ממליצים לך לדבר עם העובר, כי הוא בוודאי יעדיף לשמוע את הקול של אמא שלו ולא קולות אחרים.

מבחינת הגודל העובר שלך כבר חצה את ה-150 גרם מבחינת המשקל, והוא עשוי להגיע לגובה של 15 סנטימטרים בשבוע הזה. כך שבין אם תרצי או לא, הגודל של העובר הוא זה שגורם לבטן שלך פשוט לצאת החוצה.

 

מה מרגישים בשבוע 17?


בשבוע הקודם סיפרנו לך שאת לא צפויה להרגיש יותר מידיי דברים מיוחדים, וכך גם בשבוע הנוכחי. את כרגע נמצאת בשלב של הפוגה מכל התחושות השונות שהיו פוקדות אותך בתחילת ההריון. אין לך ממה להיכנס ללחץ, זה שהעניינים הסתדרו זה דבר חיובי – וזה לא אומר שההריון לא מתקדם כמו שצריך.

חשוב לציין כי את עדיין יכולה להרגיש כל מיני הרגשות שקשורות לשבועות הקודמים של ההריון שלך – בין אם מדובר על סחרחורות, בחילות ואולי אפילו הקאות. אך מבחינת התכיפות של הדברים, זה בהחלט צריך להיות במקום הרבה יותר טוב מאשר בתחילת ההריון. אך אל תתרגלי למצב החדש, זה לא יישאר ככה לזמן רב.

 

איזה חודש זה שבוע 17?


האם את באמת מצליחה לעקוב אחרי ההריון שלך? לא מן הנמנע שיש לא מעט אלמנטים שעשויים להפריע לך לעקוב אחריו. אז על מנת שתוכלי לדעת בדיוק באיזה מצב את נמצאת, אנו כאן בשביל לעשות לך קצת סדר. 

אז אם את נמצאת בשבוע ה-17 להריון שלך, נכון לעכשיו את נמצאת בשבוע השני של החודש הרביעי להריון שלך. מדובר על תחילתו של השליש השני של ההריון, וממש עוד מעט את צפויה להרגיש את כל ההתרגשות של ההריון עצמו. ככל שהלידה תתקרב כך מן הסתם את תהיי הרבה יותר נרגשת לקראתה.

תופעות הריון בשבוע 17

כל תופעות ההריון השונות נמצאות כבר מאחורייך, ואת בעיקר עשויה להרגיש בשלב הזה של ההריון תופעות הריון שאת כבר מכירה. חשוב לציין כי מרבית התופעות יהיו בתדירות נמוכה יותר מאשר בעבר, כך שזה לא צפויה לתפוס מקום מרכזי בחיי היומיום שלך.

יכול להיות שתרגישי מעט יובש באזור העיניים או שתסבלי מדימומים כאלה ואחרים. סך הכל מדובר בתופעות סטנדרטיות לשבוע שבו את נמצאת, כך שזה לא אמור להדאיג אותך יתר על המידה. אך כמובן שאם את מרגישה בתופעות חריגות, תוכלי להתייעץ עם הרופא שלך על מנת לקבל אבחנה בזמן אמת.

האם יש בדיקות שיש לבצע בשבוע 17?


נכון לשבוע 17 אין בדיקות חדשות שאת צריכה לבצע, כל עוד ביצעת את כל הבדיקות שהיית צריכה לבצע בשבועות הקודמים. אם עדיין לא ביצעת את הבדיקות שנציין בהמשך, זוהי בהחלט ההזדמנות האחרונה שלך לעשות זאת. האחריות שלך היא חלק בלתי נפרד מההתפתחות של העובר, כך שתיקחי את הנושא הזה במלוא הרצינות.

הבדיקה הראשונה שאת חייבת לבצע, במידה ועדיין לא ביצעת אותה זה סקירת מערכות. שבוע 17 זה השבוע האחרון שבו מומלץ לבצע את הבדיקה, לכן מוטב שלא תדחי את הבדיקה הזאת יותר. פני עוד היום אל הרופא על מנת לקבוע תור, ולראות כי ההתפתחות של התינוק שלך מתבצעת כמצופה.

בנוסף את צריכה לבצע גם בדיקת דם רגילה שהיא בדיקת חלבון עוברי. כך תוכלי לדעת האם העובר שלך עלול להיוולד עם תסמונת דאון או כל בעיה אחרת שמוטב שתהיי ערוכה אליה.

סיבוכים אפשריים בשבוע 17

איזה כיף שכל ההריון מתקדם בדיוק כמו שאת מצפה, כך שגם הסיבוכים נמצאים הרחק מאחור. כעת כל מה שאת צריכה לעשות זה רק להיות קשובה לגוף שלכם, ולשים לב לסיטואציות שבהן הוא מאותת על סכנה.

סך הכל הסיכוי לסיבוכים בשבוע 17 הינם נמוכים בצורה משמעותית, ויש כאלה שיגידו שהם שואפים לאפס. אך את תמיד צריכה להיות ערוכה לכל מצב שלא יבוא, כי אי אפשר לדעת באמת מה צופן העתיד.

מה מומלץ ללבוש בשבוע 17? 


הלבוש הוא אולי אחד מהנושאים החשובים ביותר שמעסיקים אותך בתקופה האחרונה. בצורה איטית אך עקבית כל הבגדים שהיית רגילה אליהם כבר לא עולים עלייך, וכעת את צריכה להתחיל למצוא בגדים חדשים שכן יעלו עלייך. מדובר על סיטואציה שהיא קשה לכל אישה בהריון, וכנראה שהסיטואציה החדשה לא פשוטה גם עבורך.

אז ראשית אנו צריכים להרגיע אותך, בשבוע 17 עדיין יכול להיות סיכוי שתוכלי ללבוש את הבגדים הישנים שלך. אומנם הבטן כבר יותר מבצבצת כלפי חוץ, אך היא עדיין לא הגיעה לממדים שמחייבים אותך לקנות בגדים חדשים. בסופו של יום הכל זה עניין של נוחות, ואת צריכה להחליט איזה מבין האפשרויות היא הכי נוחה עבורך.

הביטחון העצמי שלך בתקופת ההריון יכול להיות מעט ירוד מסיבות כאלה ואחרות. לכן תשתדלי תמיד ללבוש בגדים שאת אוהבת, רק כאלה שגורמים לך להרגיש יותר מיוחדת. 

על מה צריך להקפיד בשבוע 17

  1. תכף את כבר עוברת מחצית מההריון שלך, ועוד מעט המשימות החשובות לקראת הלידה צפויות להגיע. תבני לעצמך יומן הריון שבו תוכלי לרשום עבורך את כל המשימות החשובות שאת צריכה לבצע.

  2. האם את שותה מספיק מים ומצליחה לאכול ארוחות מסודרות? זה חלק בלתי נפרד מהתהליך שאת צריכה לעבור במהלך ההריון עצמו.

  3. פעילות גופנית במהלך תקופת ההריון, בטח בשבוע ה-17 היא דבר חשוב מאוד שיכול לסייע לך להרגיש הרבה יותר טוב מכל מיני בחינות.

  4. הרופא שלך אמור להיות גם החבר הכי טוב שלך בתקופת ההריון. תפני אליו עם כל שאלה או בעיה שיש כי זה עשוי לגרום לכך שתרגישי הרבה יותר רגועה.

  5. כמה את עייפה ותשושה במהלך תקופת ההריון שלך? אומנם החל משבוע 17 התופעות הללו אמורות להיעלם. אך אם את עדיין סובלת מעייפות או מתשישות קחי לעצמך את ההפסקות הדרושות על מנת שתצברי את כל הכוחות הדרושים.